Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мачмейкинг? На ход е модерното сватовничество

Подборът на подходящ партньор за женитба е обичайна практика в човешката история. Сватовници има във всички националности и вероизповедания, наричани по различен начин. В патриархална България сватовницата е тази, която проучва и уговаря двата рода за женитбата. 

Подобни социални роли изпълняват свахите в Русия, мейжените в Китай. В някои държави това е бил и си остава единствен начин за формиране на нова двойка и ново семейство. 

Мачмейкинг идва от английски (matchmaking) и означава намиране на най- подходящото съчетание. Откакто свят светува човек го търси и правите своите избори. В последните 10- 15 години оказва се, в някои от съвременните развити държави като Германия, Съединените щати, Великобритания, Франция, Австралия, Канада, мачмейкингът бележи бум в развитието си. 

Необвързани хора, на различни възрасти, започват все повече да се интересуват от запознанствата на живо, очи в очи. След огромния интерес към сайтовете за интернет запознанства онези, които търсят сериозна връзка отчитат и недостатъците на този тип общуване. Така в голяма част от развитите държави се възражда интереса към мачмейкинга и позабравената роля на сватовниците, които вече се наричат модерните сватовници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Григор Димитров

Гришо се отказа от Мастърса в Париж преди мача с Медведев

Първата ракета на България Григор Димитров приключи участието си на тенис турнира от сериите "Мастърс 1000" в Париж. 34-годишният Димитров няма да излезе на корта за двубоя си с руснака Даниил Медведев, който трябваше да се проведе този следобед, съобщиха организаторите на надпреварата. Турнирът в Париж представляваше завръщане за българина на корта...

публикувано на 29.10.25 в 16:42
Спартак - Славия 1:2

Славия отстрани Спартак (Пловдив) от Купата

Славия продължава напред в турнира за Купата на България, след като надделя с 2:1 при гостуването си на третодивизионния Спартак (Пловдив) в среща от 1/16-финалите на надпреварата. На спортен комплекс "Спартак" в Пловдив двата тима изиграха интересен двубой, в който "белите" поведоха чрез Кристиян Балов в 28-мата минута, но до почивката "гладиаторите"..

публикувано на 29.10.25 в 16:32

Спартак посреща Славия за Купата на България

С осем мача днес продължава програмата от 1/16-финалите в турнира за Купата на България по футбол. Един от тях е в Пловдив, където третодивизионният Спартак посреща елитния Славия. Срещата е от 13:30 часа на спортен комплекс "Спартак". Вратите на стадиона и фен зоната ще отворят в 10:30 часа, където ще има храни и напитки.  Билетът за мача е на..

публикувано на 29.10.25 в 09:26

Полицията със сериозни мерки преди мача "Хебър" - "Левски"

Полицията предприема засилена охрана на футболната среща между Хебър и Левски днес. Началото на мача е в 16.30 часа на стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик.  В охраната са ангажирани всички екипи от областната дирекция на МВР, както и жандармерия от Пловдив. Преди да бъдат допуснати до стадиона, зрителите ще бъдат щателно проверени за носене на..

публикувано на 29.10.25 в 08:55
Локо напред за Купата на България

Локомотив отново показа характер и е на 1/8 финал за Купата!

Локомотив (Пловдив) победи много трудно Дунав с 2:1 и се класира за следващия етап в Купа България. Мачът се игра в Русе, като се стигна и до продължения. Четвърт час след началото, централният защитник  на Локомотив Мартин Русков се контузи и бе извършена принудителна смяна. Лукас Риян влезе на мястото на Русков. Дунав владееше инициативата, но без..

публикувано на 28.10.25 в 21:34