Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават победители в състезание по български език и литература

         

Пловдивският университет  „Паисий Хилендарски” ще награди днес лауреатите от Националното състезание по български език и литература на официална церемония. В състезанието взеха участие 165 зрелостници от 16  населени места – Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Асеновград, Димитровград, Карлово, Сопот, Копривщица, Панагюрище, Съединение, Златоград, Неделино, Любимец, Казанлък, Велинград. Отличен резултат са показали 15% от тях, 19% са оценени с „Много добър”, 32% са с успех „Добър”, и 25% – „Слаб”.

 В призовата десетка са ученици от Езикова гимназия  „Иван Вазов”, Националната търговска гимназия, Френската езикова гимназия, Езикова гимназия  „Пловдив”. Всички кандидат-студенти, получили положителна оценка, ще могат да я използват при кандидатстване за определени специалности във Филологическия факултет, в които оценката по български език и литература е балообразуваща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шофьорите в пловдивско масово не спазват ограниченията за скоростта

Без загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР.  Все пак през това време са станали 42 катастрофи  с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование.   Също..

обновено на 10.02.25 в 15:37

Рекордните за тази зима -15 градуса измериха в Чепеларе

Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса.  Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..

публикувано на 10.02.25 в 14:44

Строежът на бул. "Северен" върви в комплект с мегакомплекса небостъргачи

Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че промяната на ПУП-а на кв. "Филипово", в който се предвижда изграждането на мегажилищен комплекс е по искане на инвеститора и администрацията не може да откаже внасянето му. Димитров обвърза изграждането му с проекта за довършването на булевард "Северен", който ще стигне до новия комплекс.  В..

обновено на 10.02.25 в 12:59

БСП иска преразглеждане на ПУП на Пловдив заради презастрояването

Групата на БСП в Общинския съвет на Пловдив ще внесе временен мораториум върху строителството в зони със смесена функционална разновидност и настоява за преразглеждане на Общия устройствен план, за да се ограни презастрояването.  Поводът е искането на инвеститор за изграждане на мега жилищен район с високо строителство между булевардите "Победа" и..

публикувано на 10.02.25 в 12:58

Задържаха психично болен, заплашил хора с мечове

Автопатрул от Пазарджик задържа психично болен млад мъж, заплашил живота на двама жители на пазарджишкото село Мало Конаре. Сигналът е подаден от дядото на 32-годишния мъж, който с два меча - тип самурайски, тръгнал агресивен по улиците на селото.  При опит на полицаите да го спрат той не се подчинил и ги заплашил с мечовете.  В крайна сметка..

публикувано на 10.02.25 в 12:53