И тази година Пловдив е част от общоевропейския проект Нощ на литературата, която се отбелязва в днешната сряда. В нея се включват 9 български града – София, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Перник, Плевен, Пловдив и Русе. В тях едновременно се провеждат публични четения от произведения на европейски автори.
Целта е да се представя съвременна европейска литература в превод на български. Инициативата цели още привличане на вниманието на читателите, преводачите и издателите, както и провокиране на диалог между литературите на различните европейски култури посредством среща на българските им преводи. Друга цел е активно включване на градската среда в обществени мероприятия.
В тазгодишното трето издание Пловдив се включва със 6 локации – Балабановата къща, Народната библиотека „Иван Вазов”, Клуб „Библиотеката”, „Петното на Роршах”, Артнюзкафе на ул. „Отец Паисий” и Бий Боп кафе на ул. „Гладстон”. Там ще се четат текстове в рамките на четири часа – от 18 до 22 часа.
Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в..
Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив. Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от..
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..