Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът на Св.св.Константин и Елена в Пловдив

В  деня на Св.св. Константин и Елена  в едноименната църква в Стария град  идваха много пловдивчани.  Храмът е от най-старите и най-посещаваните в Пловдив и е и паметник на културата . Репортажът оттам е на Галя Митева.

Мястото на църквата не е избрано случайно,  там от ІV век е  датирано християнско светилище, през вековете  многократно опожарявано и съграждано, в  днешния си вид построено от брациговски майстори през 1832г. с 200 000 гроша, събрани от дарения.

Значимостта на днешния празник определя делото на  император Константин Велики, който преди  важна битка,  във  видение вижда в небето голям християнски кръст със знамението” с това ще победиш”-както и се случва, и той в 313г.- време на яростно гонение на християнството ,  го признава  като официална религия. Неговата майка Елена открива кръста на Христос и построява много църкви, между които и тази  на Гроба Господен. Църквата „Св. св.Константин и Елена”  в Стария град съхрянява ценни  икони и стенописи, между които и тези на Захари Зограф, Никола Одринчанин, Станислав Доспевски.  В момента  се събират дарения за възстановяване на звънарницата. Храмът е  достолепен, респектиращ и вдъхновяващ и  с високите си  зидове отвън до Хисар  капия,  от по 6-8 метра,  и с костницата  на знатни пловдивчани. Наследниците им  идваха  днес в храма . 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Редица управляващи не се справиха с казуса "Лукойл"

Ситуацията около "Лукойл Нефтохим Бургас" и назначаването на   Румен Спецов за особен управител, проектобюджетът за следващата година и критиките на бизнеса към него, както и въпроса за бонусите на държавните служители и популизма около пенсионните добавки коментира в следобедната програма на Радио Пловдив  "Ден след ден" политологът Георги..

публикувано на 17.11.25 в 16:48

Осигуровките ще замразят заплатите в частния сектор

През последните две години в Пазарджик липсват серизони инвестиции, независимо дали са от външен или местен инвеститор. Новите обекти са предимно логистични бази и липсва производство, което да създава сериозен брутен вътрешен продукт. Това до известна степен се дължи на  липсата на нови терени и на нови индустриални зони. Това е ангажимент, по който..

публикувано на 17.11.25 в 15:45

Ниски лихви, висок риск

В предишния епизод говорихме за цените след въвеждане на еврото – за страха от поскъпване и надеждата за стабилност. С епизод 3 завършваме мини серията за личните финанси с темата за лихвите по кредитите. Това е и преход към по-дълбок разговор – не само какво ще стане с парите ни, а как мислим за риска, когато вземаме финансови и житейски решения...

публикувано на 17.11.25 в 10:33

Природонаучният музей с нова експозиция

Регионалният природонаучен музей – Пловдив ще открие своята нова експозиционна зала “Африка и Австралия“ и първото по рода си зоокафе в България. Събитието ще бъде белязано от богата празнична програма с автентични африкански ритми, песни и изпълнения на живо с традиционни инструменти, които ще потопят гостите в атмосферата на далечните..

обновено на 17.11.25 в 08:31

Благотворително събитие организира командерия "Улпия"

Богата музикална и танцова програма ще бъде представена по време на събитието " Добрият пример ". Благотворителната инициатива за набиране на средства се организира от командерия "Улпия" за техния 19-ти рожден ден.  Предстои ни една фантастична вечер на 19 ноември, в която всичко е подчинено на благородна кауза , казва Красимир Джамбазов..

публикувано на 17.11.25 в 07:08