Реставрираната и изцяло обновена крепост „Перистера“ край Пещера ще бъде официално открита тази вечер. Крепостта е разположена на хълма „Света Петка” и е датирана към IV век от новата ера. Името "Перистера" на гръцки означава гълъб, гълъбово място, затова я наричат Крепостта на гълъба.
Античната крепост е реставрирана и изцяло обновена по проект на стойност 3,5 милиона лева. Проучванията започват през 2007 година. Ръководител на екипа археолози е доц. д-р Бони Петрунова – зам.-директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Изцяло са разкрити стените на цитаделата, заемаща три декара, ъгловите кули и кулата порта. Разкрити са и 28 жилищни помещения, в които са намерени много керамика и предмети на бита. Вторият пояс крепостни стени загражда 12 декара. Има и трети, най – външен пояс, с който цялата площ на крепостта надхвърля 20 декара.
Уникалното за крепостта са двете ъглови кули - източната и южната, които са едновременно църкви. Това са единствените намерени в България църкви в крепостни стени. Смята се, че „Перистера” е един от първите центрове за разпространение на християнската религия по тези места.
В центъра на цитаделата има комплекс от мегалити с изсечени скални стъпала. Археолозите смятат, че мястото е било древно тракийско светилище. Според древните легенди мястото на хълма „Света Петка” край Пещера е с голяма енергийна сила и е открито още от бесите.
През римската епоха – от II до началото на III век, на това място е бил изграден византийски гарнизон, тъй като наблизо е минавал един от главните пътища между Горнотракийската низина и Егейско море.
През 2012 година крепостта „Перистера” е обявена за паметник на културата с национално значение. Тя ще се бори за челно място сред най - известните чудеса на България. През ноември тази година тя ще бъде рекламирана на туристическите борси в Лондон и Лайпциг.
"Перистера" ще се популяризира и чрез изпълнението на паралелния проект "Родопска приказка" с партньорството на съседните на Пещера общини Банак и Ракитово. Включени са и други забележителности в региона - пещерата "Снежанка", Часовниковата кула и храмът "Свети Димитър". Атрактивни за туристите са и намиращите се в непосредствена близост курорт "Свети Константин" над Пещера и язовир "Батак".
Официалното откриване на крепостта "Перистера" е тази вечер в 19,30 часа.
Граничният контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти" е седмият, разположен на българо-гръцката граница. Въпреки че от началото на годината сме страна, която е част от Шенгенското пространство, той остава затворен. Никой не се ангажира със срокове, въпреки че са проведени редица срещи между институциите в двете страни. Родопчани пътуват стотици..
В Пазарджик стартира инициативата за изграждането на паметник на актрисата Виолета Гиндева, наречена – „вечната дама на българския театър“. Предложението е внесено в общинския съвет. За изграждането на паметника е създаден 46-членен инициативен комитет с председател адвокат Иван Евстатиев. Разширен е съставът, защото тя е родена 1946 г. И аз..
Пловдивският административен съд ще гледа дело по жалба на жител на Перущица срещу РИОСВ-Пловдив. Поводът е отказът на екоинспекцията да изготви Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) във връзка с намерението за изграждане на площадка за преработка на стари автомобилни гуми на територията на бившия Хлебозавод в града. Предложението..
Поредицата „Успешните“ продължава със среща с известния китарист, композитор, автор на текстове, аранжор и продуцент Ангел Дюлгеров , чието име стои зад любими песни и китарни сола. Срещата е тази вечер в клуб „Фарго“ от 19 часа. Ангел Дюлгеров е важна част от бенда на най-знаменитите български поп изпълнители. Познат е и със..
В навечерието на Европейската седмица за намаляване на отпадъците, Община Пловдив организира мащабна кампания за разделно събиране на отработени масла . Целта е да се насърчи устойчивото използване на ресурсите и правилното управление на опасни отпадъци от домакинствата. Втората за годината екологична инициатива ще се проведе в периода от 19..