Пловдивският драматичен театър подписа договор за правата на книгата “Трънски разкази. Балканска сюита ” от Петър Делчев.
Това е най-продаваната книга на издателство „Сиела”, а критиката сравнява автора с Йовков и Хайтов, който предлага „сурова, неподправена проза със свирепа художествена мощ” и „световен размах”. Драматизацията на разказите, които са на трънски диалект, ще бъде осъществена от драматурга на театъра писателя Александър Секулов, който заяви, че ще запази автентичността на разказите, включително и ремарките, като няма да дописва автора с нито една дума.
Пловдивският театър ще продължи да работи с български писатели. След „Възвишение” и предстоящите постановки на „Сестри Палавееви” от Алек Попов и „Трънските разкази” на Петър Делчев, независимо от риска, пловдивската Драма ще продължи с проекта за българска драматургия, вече с пловдивски писатели.
На пресконференция в театъра, Петър Делчев разказа и за предстоящото от него прекосяване на Черно море сам, с построена от него лодка. Той ще измине 1200 км без спиране на брега, от Бургас до Кобулети в Грузия с конструиран и изработен от него каяк, който е дълъг 5.80 метра и широчина 60см. Самият писател е висок 190 см. Каякът ще бъде технологично оборудван и от него ще може да се предава картина и звук. Сателитен телефон и GPS ще поддържат връзка със самотния мореплавател, който ще си произвежда вода за пиене от морска вода по метода на обратната осмоза, а храната ще е лиофилизирана – от т.н. „храна за космонавти”. Писателят над 20 години се е занимавал с алпинизъм, ветроходство и каякинг, а прекосяването на Черно море с гребане в лодка, освен че е негова дългогодишна мечта и е под силното влияние на Джек Лондон, той приема не като състезание с морето, а сравняване със себе си.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..