Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

18 000 евро на месец струва ефективността на евродепутатите

Снимка: Агенция „Митници“

Близо 18  000 евро получават депутатите в Европейския парламент (ЕП). От тях близо 8000 евро е месечното им възнаграждение, съобщи за Радио Пловдив бившият евродепутат Мария Капон.

По думите й, членовете на ЕП получават редица бонуси. 4 299  евро на месец е месечната надбавка за общи разходи като наем, телефони и др. За тези обаче, които отстъстват от половината пленарни заседания на европарламента, парите падат наполовина. Отделно депутатите вземат дневни от 300 евро за храна и хотел, като условието е да се подпишат в присъствения регистър. 

Почти 20 000 евро на месец пък са отделени за заплати за асистенти и консултации, като парите се изплащат директно на хората. Според Капон, средствата са достатъчни за ефективността на работата на европейските депутати.

Не по-малък е обществения интерес към заплатите на европейските длъжностни лица. Всеки пети служител в администрацията на ЕС има по-голямо нетно годишно възнаграждение от това на министър-председателя на Великобритания Дейвид Камерън, който взима 140 000 британски лири на година, твърди The Telegraph. Изданието отчита,  че изтеклите документи разкриват щедрите надбавки и удръжките от данъци и пенсиите на административните лица в ЕП.

Любопитство предизвиква и информацията на каква възраст трябва да бъдат желаещите да станат евродепутати. Съществуват различия между държавите членки по отношение на минималната възраст за гласуване и минималната възраст, на която човек може да се кандидатира на избори. В няколко държави членки можете и да гласувате, и да бъдете избирани на 18-годишна възраст. Това са Дания, Финландия, Германия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словения и Швеция. В Австрия обаче можете да гласувате на 16-годишна възраст и да бъдете избирани на 18, докато в Италия трябва да бъдете съответно на 18 и 25 години.

Гласуването е задължително в държави като Белгия, Кипър, Гърция и Люксембург.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34