Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След матурите - Добър /4.31/ за учениците от Пловдивска област, Английската отново в ТОП 5 за страната

С най-висок среден успех по региони от всички държавни зрелостни изпити през 2014 г. са учениците от Кърджали с 4,94, следвани от учениците от Смолян - с 4,56, от Благоевград и София - с по 4,51 среден успех. Статистиката на МОН сочи, че Пловдив е на 10 място в общата класация.

Езикова гимназия „Пловдив” е на пето място в страната и така отново е в топ 5 на училищата с най-висок резултат след държавните зрелостни изпити тази година. Гимназията запазва първенство по успех в града и областта след матурите в 12 клас.

Зрелостниците на Английската гимназия са постигнали отличен 5, 65, след тях са възпитаниците на ЕГ „Иван Вазов” с Много добър 5, 46 и на трето място са Математическата гимназия с  5,18. Средният успех на учениците в Пловдив и областта е Добър 4,31, който е по-висок от миналата година , когато е бил добър 3,94. 

Интересен е фактът, че за първа година в класацията с пълни отличници има и двама зрелостници от Професионалната гимназия по лозарство и винарство в Перущица. Пълен отличен има и за първи път в частна гимназия- „Класик” в Пловдив.

Най-висок е успехът на учениците от изпита по испански език –Отличен 5,72, следван от този по немски с 5,36 и италиански 5,32. Най-желаните изпити за втората  матура: биология и география, носят общи оценки с Добър - съответно 4,15 и 3,96.

Двойките са 621 и тези ученици ще се яват на поправителна сесия в края на август. Пълно отличие имат 125 зрелостници, като отново най-много са те в ЕГ "Пловдив" 48.

Днес в 14 часа директорите получават всички протоколи от изпитите слез 12 клас и и всеки зрелостник може да провери своята работа до края на работния ден, този четвъртък, съобщиха от РИО-Пловдив.

Експертът Димитрина Вакрилова поясни, че очакват и резултатите от проверката в ЕГ „Пловдив”, където учениците писаха 20 минути стар вариант на матурата. От проверяващите в София се очаква потвърждение за  дисциплинарни наказания  по Кодекса на труда на директора Пенка Стайкова и екипа, работил по матурите  и допуснал гафа с изпитните материали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И МПС над 3,5 тона вече минават по пътя Михалково-Кричим

От 17 ч. днес се възстановява движението на моторните превозни средства над 3,5 т по път III-866 Михалково – Кричим при 79-и км, съобщават от агенция "Пътна инфраструктура". Преминаването в отсечката е в едно платно и се регулира със светофарна уредба. Трафикът на МПС до 3,5 т в участъка беше възстановен на 7 ноември, припомнят от агенцията...

публикувано на 18.11.25 в 19:22

"Г-н кмете, прояви разум и се откажи от продажбата на "Свободна зона"

Кметът на Пловдив да оттегли предложението си за продажба на акциите в „Свободна зона“, призова предшественикът му и общински съветник Славчо Атанасов във фейсбук-профила си. В дружеството общината притежава над 85% от акциите, като то е печелившо. Според Атанасов Свободна зона е изключително сериозен актив за града, като то се намира върху терен..

публикувано на 18.11.25 в 15:01

В ход са 8 бързи производства срещу пияни шофьори

Деветима шофьори са били задържани от Пътна полиция през последните няколко денонощия на територията на Пловдивска област. Мъжете са на възраст между 40 и 62 години, като на трима от тях са били иззети личните автомобили в рамките на започнатите полицейски производства. В Раковски бил засечен местен жител да управлява колата си под..

публикувано на 18.11.25 в 14:28

В Пазарджик задържаха двама пловдивчани с фентанил

Двама мъже с фентанил са задържани при полицейска акция в Пазарджик.  При проверка е спрян лек автомобил, управляван от 55-годишен мъж от Пловдив. Заедно с него пътувал и 53-годишен негов съгражданин.  У него са открити 22 полиетиленови пликчета, съдържащи кафяво прахообразно вещество. След направените проби малко по-късно се установило, че става..

публикувано на 18.11.25 в 14:22

28 проекта спорят за "Най-добър млад предприемач на Пловдив“

28 са бизнес плановете, които ще участват  в конкурса „Най-добър млад предприемач на град Пловдив“ тази година. Инициативата се провежда за 17-и пореден път, като тази година отбелязва огромен интерес и активност от страна на младите хора. Всички кандидати, подали бизнес план, ще го представят лично в първия кръг на надпреварата. Заради..

публикувано на 18.11.25 в 13:25