Енергетиката е сфера, която не се поддава напълно на рационална калкулация, защото търговията се върти между страни с различни политически режими, традиции, а монополът в нея никак не е рядкост. Затова и енергийният сектор се оказва толкова примамлив като занимание и употреба за политици и икономисти и като разменна монета за много политически договорки. Дали обаче в случая е така и получаваме ли и поредни доказателства с дните, които ни донесоха информация за случилото се в Украйна, променената геополитическа обстановка и всъщност вече съвсем с близко времево пространство новият сюжет за „Южен поток”.
Той беше спряган вече като тест за способността на страната ни да отстоява интересите си, но всъщност това е и едно усилие на страната ни – перспективно, за благосъстояние на нацията и в същото време коментирано като диалог на корпоративно равнище. Дали посещението на руския външен министър Сергей Лавров възкреси поредните страхове за договореност с неясни параметри. Казах поредното, но това е едно посещение, което не се е случвало достатъчно дълго време на такова ниво, поне от 17 г.
Затова Веселина Пeева ще попита събеседничката си проф. Нина Дюлгерова – преподавателка по международни отношения във Варненския свободен университет и в Югозападния университет всъщност какво послание ни даде руската високопоставен визита в променената геополитическа среда. Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Има един голям проблем за България ако не се осъществи този газопровод, защото нас ще ни заобиколят с лекота – и Румъния, и Турция много ясно изразиха своето желание за това, а не трябва да забравяме, че Румъния също е член на Европейския съюз подобно на България, но явно румънските политици не са толкова заинтересования от това кой какво ще им каже и се грижат в защита на хала на националните интереси, но, да кажем, и за своите политически позиции.
В случаят проблемът е, че заобикаляйки за пореден път енергиен проект България, ние преди доста време бяхме заобиколени по отношение на „Син поток”, който сега тече през Турция, ако и сега се случи същото с България се поставя действително големият проблем България за какво съществува. Защото реално погледна „Южен поток” е стратегически, но този стратегически проект е нужен както на Румъния, той е взаимно нужен и на Европейския съюз, и на Русия.
Нека да не забравяме, че тук също върви много голяма политика и чрез Брюксел в момента с настоящите еврокомисари и председател на комисията този натиск, който върви към България по отношение на „Южен поток” има много силно и много ярко изразен американски характер. В случая смятам, че до 16 юли ще се прави всичко възможно, за да се спрат нещата.
В момента вървят много интензивни преговори и в случая става въпрос за субектите, които от българска страна участват, и от тях зависи да отстояват българските национални интереси, но принципът в България е, че тези, които ги поставят на високите позиции обикновено са с много висока степен и на зависимост, и на защита на личните интереси и затова ние с вас коментираме, а и с всички останали, нещо, което е предпоследно...
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..