Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Кисьов: Към всеки археологически паметник - с индивидуален подход

Директорът на Археологически музей - Пловдив Костадин Кисьов


Уникалните открития в недрата на Тракия през последните години, знаете, успяха да предизвикат не само професионалните амбиции на археолозите, но и любопитството на хиляди туристи от Европа и Азия, останали много удивени от материалните свидетелства на наситените с толкова много история български територии. Освен че те са един напълно разумен аргумент за развитие на световния културен туризъм за страната ни и основание тя да бъде ситуирана заради цената на уникалните археологически следи от траки и римляни като пространство без аналог в Югоизточна Европа и на Балканите, археологическите занимания днес са скъпоструващ каприз за една финансово оголяла държава. 

За редица стартирали проучвания днес няма нито лев за разкопки. Такъв е случаят за поредна година и с храмовете на тракийските царе в Старосел,  за които кметът Иван Жутев призова преди ден премиера и министрите да се заемат със спешното спасяване на уникалната съкровищница. Като цяло пари за археология през 2014 г.  в бюджета на държавата няма. Това е и всъщност отговорът на финансовото министерство и министерството на финансите, но археолозите приемат работата си като даденост и в рамките на невъзможното усилие, са на местата си там, където има най-много тайни в земните недра.

Веселина Пеева разговаря с Костадин Кисьов, който е и общински съветник и на когото му предстои заседание на Пловдивския общински съвет, но преди това професионално по темата за парите и местата, където те трябва да бъдат усвоени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21