Мана плъзна по картофите в Родопите. На 100 процента са унищожени площите на дребните производители, засегнати са и по-големите картофопроизводители, но не е масово.
По-възрастните хора казват, че причината е влажното време и силното слънце.
Според специалистите причината не е във времето, а в земеделските производители, които не провеждат навреме борбата срещу маната.
Маната е гъбно заболяване, което може да се развие за 24 часа по картофените растения. В началото може да има по едно или две петна по листата, а на следващата сутрин цялата нива да е изсъхнала като опожарена, обясни Тодорка Паунова - началник отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните.
Според нея причината да има мана не е във времето, а защото земеделските производители не започват навреме борбата срещу маната и не ползват подходящи препарати.
Ползва се години наред, който препарат по принцип е идеален, но не може ежегодно. Самата гъба получава устойчивост към активното вещество на препарата и няма как да действа. Другият проблем е, че производителите нямат създадена традиция да пръскат предпазно картофите, наистина има засегнати площи на 100 %. Но пък при производители, които са си извели, както трябва борбата, няма никакъв проблем, площите са идеални, обясни Паунова.
Иван Манджуков от Момчиловци е крупен картофопроизводител. Той твърди, че малките производители нямат време и възможности. Техните картофи наистина са засегнати. Сега съм в една нива, която почти е унищожена. При големите производители явлението е хванато, но не е масово, разказа той.
Стопаните, за да пазят това, което е долу в почвата, трябва да окосят картофите там, където всичко е изсъхнало. Могат и да напръскат с 3-процентов разтвор на син камък, за да може да се унищожи самата спора на гъбата, защото след всеки следващ дъжд спората влиза в почвата. Оттам заразява вече готовата продукция в почвата, съветват специалистите.
Репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл.
Има съмнение за хранително отравяне в детска градина в Пловдив. Сигналът проверяват здравните власти и Агенцията по безопасност на храните. Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечерта, след като още през деня, докато са били в детското заведение, са проявили симптоми на неразположение. Има настанени и в болница, предаде Нова тв...
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..
Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова. Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..