Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три църкви и параклис от 10-14-и век откриха археолозите край Драгойново

| обновено на 20.07.14 в 16:27

По епископския комплекс с просветно-културно и религиозно значение, разположен в местността Хасара над първомайското село Драгойново, археолозите работят от 2008 година. И тази година експедицията бе ръководена от заместник-декана на Философско-историческия факултет и ръководител катедра „Обща история и археология“ към ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Иван Джамбов.

За 10 дни археолозите са разкрили големи фрагменти стенописи на една от църквите. Според доц. Джамбов това е доказателство, че този епископски център е бил с огромно значение за времето си. Комплексът, върху който археолозите работят, е характерен с това, че се преминава от църква в църква. Според учените на това място е имало и камбанария. Храмовете са датирани от 10 -14 век. Уникалната триабсидна църква, открита миналата година, е изградена през 10 век и е с изключителен градеж за времето си. Тази година археолозите са продължили разкопките на север от нея и са открили още един храм, както и параклис. 

От входа на новооткритата тази година църква се влиза в параклис. Той е разкрит изцяло. Параклисът е еднокорабен и е свързан с триконхалната църква. Строежът е изцяло подчинен на раннохристиянската архитектура. Параклисът е с кръгъл план отвътре и многостепенен отвън. Колко степенен е бил той, археолозите ще разберат догодина при следващата им експедиция над първомайското село Драгойново. Тук те откриват и нов градеж, чийто зид е около 5.2 метра и е многостепенен. Входът на раннохристиянската постройка е от запад. До него изследователите намират питус за съхранение на жито.

„14 църкви са разкрил по време на работата си, но на една от тях най-много се радвам. Това е триконхиалната църква, която открихме тук, над Драгойново“, каза доц. Джамбов. Той уточни, че това е уникален храм на Средновековието с прекрасен градеж, обграден с крепостни стени, датирани от 5-6 век. Според учените, откритите тук предмети, като стъклени съдове, керамика, останки от обкови на книги и други, свидетелстват за високия ранг на хората, обитавали манастирския комплекс. Традициите на този център са продължили няколко столетия, което доказват и находките, открити от учените и студентите.

Тази година на местността Хасара, над Драгойново за 10 дни археолозите откриха 78 предмета. Сред тях 10 монети. Една от тях е датирана от края на 10 век. На едната й страна е символът „Исус Христос - цар на царете“, от другата – негов бюст. Изображение на Св. Богородица на трон откриват археолозите на друга медна монета, която е от 11 век. Сред разкритите предмети са медни обкови за книги, желязно ножче, части от стъклени гривни с червен и син цвят, керамика и др.

„Драгойново е най-емблематичният обект в момента, защото на едно място са разкрити  крепостна стена и църкви, които са продължили традициите си няколко века“, казват изследователите. 

Идеята на кмета на Първомай  Ангел Папазов, която е съгласувал и с кметовете от Регионалната асоциация на общините „Тракия“, е откритията на археолозите в Южна България да бъдат свързани в общ туристически маршрут „Маркели – Драгойново“, който да привлича посетители от страната и чужбина.

Освен доц. Иван Джамбов в работата по разкопките и обучението на студентите участват доц. Златка Григорова от ВУАРР и гл.ас. д-р Стоян Попов от ПУ. Картирането на района се извършва от екип - геодезисти от Великотърновския университет с ръководител Светозар Бояджиев, а разкритите гробове се наблюдават от антрополози от института на БАН.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средната заплата в Пловдив е с над 16% по- ниска от СРЗ за страната

Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..

публикувано на 17.02.25 в 16:53

Пак ще търсят концесионер на летище "Пловдив"

Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..

публикувано на 17.02.25 в 14:35

Случайността спря две телефонни измами в Стамболийски

Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...

публикувано на 17.02.25 в 13:57

С 600 000 лева община Сопот подмени уличното осветление

Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..

публикувано на 17.02.25 в 13:21

Директорът на пловдивската пожарна стана пожарникар на годината

Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си  професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия.  Освен горските, в..

публикувано на 17.02.25 в 12:31