Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Упорството на БСП за приемането на актуализацията на бюджета е национално предателство

Снимка: БГНЕС

Твърдението на БСП, че има затопляане на отношенията между ГЕРБ и ДПС е връх на наглостта. Година и половина БСП управляваха с или без коалиционно споразумение с ДПС и сега,  в последните дни на това правителство се опитват чисто имиджово пред техните избиратели да се отърват от тази коалиция и да я препишат на някой друг”. Това заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова.  

Тя отбеляза, че Пламен Орешарски е действително много добър финансов експерт и за нея е странно, че той е жертвал професионалния си имидж с тази година и два месеца управление.

Сега с решението си да не остави „огромна бомба” в ръцете на служебното правителство, в ситуация без парламент за неизвестен период от време, премиерът в оставка за първи път застана твърдо на експертната си позиция. И естествено, БСП се отрекоха от него, от финансовия си министър, от правителството. Пълен нонсенс”, коментира още депутатът от ГЕРБ.

Според Стоянова, ако страната беше управлявана от едно нормално правителство, то може би актуализацията на бюджета нямаше да се налага. Но в момента тя е наложителна.

Ако до дни не започне разплащането на европейските програми, това означава крах за България в тази област, тъй като данните сочат, че има 1 милиард и 478 милиона лева не платени на общините и респективно на фирмите”, категорична беше тя.

Менда Стоянова подчерта, че ако на 5 октомври в страната няма ясна воля за една партия, която да получи целия мандат, ще се проточат консултации за коалиционни правителства, които не се знае нито колко време ще продължат, нито как ще завършат.

По думите й, всички ние ще плащаме последствията от конфликта в КТБ.  От ГЕРБ настояват в бюджета да бъдат включени минимум 1 милиард и половина лева, които да бъдат държавната гаранцията по Закон за хората с лимит на депозитите до 200 хиляди лева, ако на 21 септември бъде отнет лиценза на банката.  

В този смисъл упорството на БСП за приемането на актуализацията на бюджета е просто национално предателство”, коментира още депутатът от партията на Бойко Борисов.

Тя подчерта още, че приходните агенции НАП и Митници не работят.

Правителството само си призна, че там ще има минимум 500, а според мен 700, 800 милиона неизпълнение именно от митници. Каква борба с контрабандата, какви 5 лева. Корнелия Нинова забрави ли, че при разглеждането на бюджет 2013  тя беше най-голяма защитничка на това да има ръст в приходите от акцизи. Къде са тези пари –или тогава е лъгала, или ако не е лъгала, то тези пари са отишли в някой друг джоб”, попита реторично Менда Стоянова.

По думите й, това, че се слага по-висок таван на дълга не означава, че утре правителството ще започне да го тегли. Но то ще има възможност да го направи веднага в момент, в който се появи такава необходимост, подчерта още тя.

Относно предложението на ГЕРБ служебното правителство да може да сключва международни споразумения и да тегли заеми, Стоянова смята, че в това няма нищо лошо и определи като неверни твърденията на председателя на ПГ на коалиция за България Атанас Мерджанов, че това е противоконституционно.

По повод свързването на името на преподавателя по конституционно право проф. Георги Близнашки с поста служебен премиер, Менда Стоянова заяви, че той е изключителен професионалист. Тя напомни обаче, че изборът за състава на следващия кабинет изцяло зависи от президента Росен Плевнелиев.

Цялото интервю с Менда Стоянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веселин Стойнев, журналист

Политическото „сваряване на жабата“ върви по план

Бурята в чаша вода, започнала с данни за мащабен купен вот на извънредните избори за съветници в Пазарджик и лошия резултат за ГЕРБ, е на път да приключи с относително малка изкупителна жертва - оставката на шефа на Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Предстои да се види дали ще има преформатиране на изпълнителната власт, анонсирано от лидера на..

публикувано на 17.10.25 в 16:58

Управляващите на РСМ ги има заради антибългарската политика

Днешното правителство на Северна Македония и всички предишни правителства съществуват заради една основна цел - да провеждат антибългарска политика. Това коментира доц. Спас Ташев, съпредседател на Сдружение потомци на бежанци и преселници от РСМ.   Коментарът му е по повод все така продължаващата неотстъпчивост за включването на..

публикувано на 17.10.25 в 16:48

Предсрочни избори няма да има преди пролетта

Няма да има разпад на сегашното управляващо мнозинство, няма и да има предсрочни избори, но вероятно ще има преформатиране на правителството. Ако има извънреден вот той ще или напролет, или през есента, когато са президентските избори. Това коментира политологът и университетски преподавател доцент Иво Инждов  след резултатите от частичните..

публикувано на 17.10.25 в 10:57
Проф. д-р Радост Асенова

Европейски форум в Пловдив за бъдещето на общата медицина

В Пловдив се провежда 101-та среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика. В нея участват общопрактикуващи лекари от 31 държави. Домакини на престижното събитие са Медицинският университет, Сдружението на обучителите и изследователи в България по обща медицина и регионаната колегия на Българския лекарски съюз. Темата на..

публикувано на 17.10.25 в 10:57

Общински предприятия искат нова техника за над 6 млн. евро

Ръководствата на общинските фирми „Чистота“, „Градини и паркове“ и Зооветеринарния комплекс са поискали закупуване на нова техника на стойност 6 милиона и 135 хиляди евро. Средствата не могат да бъдат осигурени от общинския бюджет за следващата година, независимо че от 2025 г. беше увеличена таксата за битови отпадъци. Затова ще се обсъжда..

публикувано на 17.10.25 в 09:56