Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПУ ще обучава магистри от Израел

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е готов да обучава студенти от Израел по магистърска програма в областта на икономическите науки. Завършилите ще се сдобият с европейски дипломи на конкурентни цени. Това обяви деканът на Икономическия факултет проф. Иван Иванов по време на втората работна среща с посланика на Израел у нас Н.Пр. Шаул Камиса Раз. Посещението във висшето училище беше по инициатива на дипломата.

 „Сътрудничеството в областта на образованието ще подпомогне сближаването на нашите два народа, защото кадрите, дипломирали се тук, ще станат посланици в областта на бизнеса и културата, заяви проф. Иванов. Той подчерта, че Пловдив е столица на толерантността и че още не е използван напълно потенциалът на българо-израелските отношения. През есента израелски представители ще посетят ПУ, за да се запознаят с обучението, съобщи посланикът. Той увери, че ще направи всичко по силите си, за да присъедини студентите на Израел към културния живот на Пловдив и на България.

Пловдивският университет може да си сътрудничи с научни институти от Израел в разработване на съвместни проекти по програмата на Евросъюза „Хоризонт 2020“ за научни изследвания и технологично развитие, конкурентноспособност и иновации. Разработките могат да бъдат в областта на био- и нанотехнологиите, както и в IT сектора, прогнозира израелският посланик.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Никола Бургазлиев

Между 13 и 20 години затвор очакват шофьора на АТВ в Слънчев бряг

Възможно най-тежкото обвинение повдигна окръжната прокуратура на Никола Бургазлиев, помел с АТВ петима в Слънчев бряг. То е за умишлено причиняване на смърт след употреба на наркотици. За това обвинение законът предвижда от 13 до 20 г. затвор или доживотен затвор,  съобщи окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев. До промяната на обвинението се стигна,..

публикувано на 09.09.25 в 15:58

Туристка падна от затворена екопътека в реката край Борино

Туристка падна от „Дяволската пътека“ край с. Борино, която е затворена за преминаване поради опасен участък, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Смолян. Жената е оцеляла по щастлива случайност, падайки в бурните води на река Читак дере. Пострадалата е 41-годишна жена от София, тръгнала по „Дяволската пътека“ заедно със семейството си. В района..

публикувано на 09.09.25 в 15:07
Проф. Цанко Гечев и Иван Попов

"PlantaSYST" е българската номинация за награда от ЕК

Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с  “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..

публикувано на 09.09.25 в 14:05

Задържаха мъж от Добровница за домашно насилие

След сигнал от медици служители от РУ-Пазарджик задържаха мъж за домашно насилие.  Дежурните лекари от Спешното отделение на МБАЛ Пазарджик  съобщили, че при тях е постъпила 41-годишна жена от село Мирянци със съмнение за домашно насилие. Жената била с травми в областта на лицето и гръдния кош.  В хода на проведено разследване екипите от..

публикувано на 09.09.25 в 13:43

Над 2400 са пожарите в Пловдивско, 8 са загиналите

Натоварено лято изпращат пловдивските пожарникари, но тази година се отчита леко понижение на произшествията в областта.  Над 2400 са пожарите в пловдивско от началото на годината, огнеборците са реагирали на 4200 произшествия, съобщи директорът на  Пловдивската пожарна ст. комисар Васил Димов.  8 души са загубили живота си при пожари, а 34 са..

публикувано на 09.09.25 в 13:14