Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2 огнища на "син език" в пловдивско, в Селци отричат

2 огнища на смъртоносната болест „син език” по преживните животни има в Пловдивска област – в района на Калофер и в село Селци на Община Садово. Това съобщи новоназначеният директор на Областната дирекция по безопасност на храните Николай Петков. Очакват се резултатите от още над 150  проби.

Мъртвите овце, кози и крави в Пловдивска област са вече над 180. Около 160 от тях са от района на Калофер, като заразени животни няма само в стадата, които се отглеждат високо в планината, обясни кметът Румен Стоянов. 

Според него заразата продължава да се разпространява и са засегнати до 20% от 2 000 животни в Калоферско. Собствениците имат проблем с това, къде да заровят труповете и няма да ги устройват компенсации, тъй като няма да има от къде да закупят здрави овце, разказа Стоянов.

Другото посочено огнище - Селци - се намира непосредствено до Поповица, Община Садово. Хората разказват, че там има точно една фамилия, която гледа повече овце и кози и са категорични, че не само в тяхното село, но и в Поповица, както и в цялата Община Садово, няма нито едно заразено животно. Според тях се касае за спекулации и за желание за усвояване на 1 милион лева за борба с болестта, отпуснати през последните дни на предходното правителстви

Хората от садовското село Селци твърдят, че „син език” има чак в Тополово над Асеновград. По тяхна информация там има 33 умрели животни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Емил Кабаиванов

Без завод за барут военната ни промишленост няма бъдеще

Заводът за барут и боеприпаси, за който германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот сключиха споразумение, ще бъде изграден върху имот от 518 декара край карловското село Кърнаре. Затова на заседание на Общински съвет Карлово в четвъртък ще се разгледа заявлението на изпълнителният директор на ВМЗ Иван Гецов за промяна на предназначението на..

публикувано на 28.10.25 в 16:52

В България липсва контрол на качеството на водата от ТЕЦ

В топлата вода в Пловдив, Плевен и София има опасни бактерии, зарази и недостатъчно хлор. Това сочи изследване на „Активни потребители”, откъдето предупреждават, че при занижена имунна система ползването на заразена създава рискове за здравето.  Д-р Сергей Иванов от „Активни потребители” е молекулярен биолог и вирусолог. Той обясни, че пробите са взети..

публикувано на 28.10.25 в 15:48

Проектът "Перимед- 2 " е път от науката до практиката в лечението

По-бърз и евтин метод за откриване на мутации на PIK3CA ген при карцином на млечна жлеза при жените са разработили учени от Медицински университет-Пловдив.  Иновацията в областта на персонализираната медицина бе представена по време на информационно събитие по проект ПЕРИМЕД-2, по който работят учени от МУ-Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски“ и..

публикувано на 28.10.25 в 12:25

Отчитат ръст на респираторните инфекции с близо 20% за месец

Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания през последния месец. Повишението е с между 10 и 20 %. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Сотиров. Най-много болни има сред децата в предучилищна възраст, а също и възрастните хора, заради хроничните им заболявания, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари..

публикувано на 28.10.25 в 10:55
Красен Станчев

Риск от свръхдефицит в първия евробюджет

Какви са предизвикателства пред проекта на първия евробюджет на страната? Колко постна ще се окаже пицата?  Според икономическия анализатор Красен Станчев, ако за тази година дефицитът в бюджета е 3%, както е по законите и правилата на Европейския съюз (ЕС) и еврозоната, то за следващата има огромен риск за свръхдефицит, който ще бъде следен от..

публикувано на 28.10.25 в 10:27