Сложна, изненадваща и безкомпромисна предизборна кампания стартира от утре, която ще трасира полетата на предстоящите лидерски схватки и ще насити медийните територии с красноречие и красиви обещания. Зад всеки вече подреден предизборен пасианс стоят аргументите за предпочетената конструкция от имена в листите. Сред основните въпроси, свързани с изборния резултат, е и изглеждащият неотменен: ще спечели ли ГЕРБ достатъчно, за да управлява сама и ако това не стане, кой ще бъде партньорът в бъдещата коалиция?
В. Пеева: Служебният кабинет даде доста аргументи и подкрепи с цифри анализа на финансовото състояние на държавата – като че ли няма сектор, който в момента да се чувства особено комфортно?
М. Стоянова: Това е проблем, който ние многократно сме изтъквали и сега се потвърждава. Аз предполагам, че анализите продължават, те ще продължат да доказват с конкретни цифри това, че състоянието на държавата във финансовата сфера не е добро и водените година и два месеца политики всъщност са довели до влошаване на състоянието на различни сектори и на следващото правителство, което и да е то, ще бъде изключително трудно. И точно заради това по много от тези политики, където тотално сме стигнали дъното, трябва да има и консенсус за извършване на съответните промени. И аз преди всичко искам да спомена енергетиката – просто там положението не може повече да остане по този начин, там трябва да има тотална промяна. Трябва да посоча здравеопазването, където, виждате, че има хроничен вече недостиг на средства и само наливането на средства не може да продължи и да дава своя ефект, така че там също трябва да има кардинална промяна. И образованието, разбира се, защото там трябва да мислим крачка напред за бъдещето, даже много крачки напред, тъй като икономиката, развитието на държавата зависи от квалификацията, активността и възможностите на младите хора, а те се формират преди всичко сега в училище, в детската градина, в предучилищните форми на обучение. Така че това ще са основни акценти.
Положението наистина е трудно, но бих казала, че държавата продължава да е финансово стабилна и в никакъв случай не трябва да има притеснения по отношение на валутния борд и по отношение на това, че държавата може да фалира. Значи – трябва да се направят резки крачки, но при всички случаи състоянието не е на колапс. ... Категорично искам да кажа, че ГЕРБ смята, че валутния борд е неотменима, единствената сигурна, важна котва за финансите на държавата и ние твърдо отстояваме това, той трябва да продължи да действа и ние да работим в рамките на този механизъм.
По отношение на финансите – служебно правителство не разполага със свободни налични средства, с които да започне масирано плащане по европейските програми. Всъщност проблемите са два – това са европейските програми и вторият проблем – липсата на свободни средства. Т. е. два акцента в изменението на Закона за държавния бюджет, които трябва да бъдат подготвени от служебното правителство и приети максимално бързо от новото Народно събрание, без да чака ново правителство дори, това е лимит за нов дълг, възможност за теглене на външен дълг, тъй като вътрешните резерви, така да се каже се изчерпват от постоянното теглене на заеми вътре, и решаване проблема с европейскитеГоляма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..