Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Илко Николов: Конкурсът за площад "Централен" постигна целта си

| обновено на 10.09.14 в 15:27
арх. Илко Николов

Пловдивският площад „Централен” – възможната мечта на гражданите привлече като магнит архитектурни екипи от пет континента в анонимен конкурс, завихряйки ги  в тежка конкурентна битка на професионалисти с творческа дързост и талант. 

Архитектурното състезание  постигна целта си – доказа привлекателната сила на един магичен град – за мнозина от участниците досега непознат, но притежаващ всички дадености, за да се превърне в творческо предизвикателство. Впечатляващият брой на участниците – 125 от 41 държави със сигурност ще задържи трайно интереса на пловдивчани към темата. Те ще бъдат сериозният коректив, критик и поддръжник на най-работещата за разхубавяването на града идея.

Трите отличени проекта – португалският – на фирма FORA с решението за разкриване и експониране на цялата археология в античен подземен музей под прозрачно стъкло, италианският – на студио SMARCK с идеята за изграждане на квадратна конструкция на площада на второ ниво, пасарелка, от която да се разглеждат разкопките, и немската  - с осветяване на пространството с множество колони, допаднаха на пловдивчани, което се видя при публичното обсъждане. Утре в дневния ред на Пловдивския ОбС влиза предложението за избор на най-добрия от тях, след като Експертният съвет разгледа проектите на победителите отново с всички професионални забележки. Разговаряме с председателя на Пловдивския ОбС и член на конкурсното жури арх. Илко Николов. Чуйте в звуковия файл:

Арх. Илко Николов: Решението на журито, класирането на журито беше потвърдено от общественото обсъждане, което продължи повече от два месеца. Имаше различни мнения, разбира се, но проектът, който бяхме класирали на първо място събра най-много привърженици, включително и от гражданите. Много интересен проект, много силен, всъщност той спечели с това, че основната идея в него е да се създаде подземен музей на Филипопол, което е включено още преди години в концепцията на общия устройствен план на  града. Предизвикателството е този проект да стане осъществим, да може да бъде изпълнен етапно, за да може да се реализира, без това да пречи на изпълнението на функциите на площадното пространство.

Идеята е да може оформянето на площадното пространство на ниво терен на самата настилка, на благоустройствените мероприятия да върви независимо от разкопките, които отдолу ще се правят. Има такива технологии и необходимите средства може да бъдат разсрочени за по-дълъг период от време. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21