Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Илко Николов: Конкурсът за площад "Централен" постигна целта си

| обновено на 10.09.14 в 15:27
арх. Илко Николов

Пловдивският площад „Централен” – възможната мечта на гражданите привлече като магнит архитектурни екипи от пет континента в анонимен конкурс, завихряйки ги  в тежка конкурентна битка на професионалисти с творческа дързост и талант. 

Архитектурното състезание  постигна целта си – доказа привлекателната сила на един магичен град – за мнозина от участниците досега непознат, но притежаващ всички дадености, за да се превърне в творческо предизвикателство. Впечатляващият брой на участниците – 125 от 41 държави със сигурност ще задържи трайно интереса на пловдивчани към темата. Те ще бъдат сериозният коректив, критик и поддръжник на най-работещата за разхубавяването на града идея.

Трите отличени проекта – португалският – на фирма FORA с решението за разкриване и експониране на цялата археология в античен подземен музей под прозрачно стъкло, италианският – на студио SMARCK с идеята за изграждане на квадратна конструкция на площада на второ ниво, пасарелка, от която да се разглеждат разкопките, и немската  - с осветяване на пространството с множество колони, допаднаха на пловдивчани, което се видя при публичното обсъждане. Утре в дневния ред на Пловдивския ОбС влиза предложението за избор на най-добрия от тях, след като Експертният съвет разгледа проектите на победителите отново с всички професионални забележки. Разговаряме с председателя на Пловдивския ОбС и член на конкурсното жури арх. Илко Николов. Чуйте в звуковия файл:

Арх. Илко Николов: Решението на журито, класирането на журито беше потвърдено от общественото обсъждане, което продължи повече от два месеца. Имаше различни мнения, разбира се, но проектът, който бяхме класирали на първо място събра най-много привърженици, включително и от гражданите. Много интересен проект, много силен, всъщност той спечели с това, че основната идея в него е да се създаде подземен музей на Филипопол, което е включено още преди години в концепцията на общия устройствен план на  града. Предизвикателството е този проект да стане осъществим, да може да бъде изпълнен етапно, за да може да се реализира, без това да пречи на изпълнението на функциите на площадното пространство.

Идеята е да може оформянето на площадното пространство на ниво терен на самата настилка, на благоустройствените мероприятия да върви независимо от разкопките, които отдолу ще се правят. Има такива технологии и необходимите средства може да бъдат разсрочени за по-дълъг период от време. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26