Нестандартната инциативност на главния прокурор да посредничи в диалога на бизнес, работодатели, синдикати и финансови анализатори за оздравяване на Корпоративна търговска банка предизвика освен недоумение, и вълна от въпроси, свързани с липсата на средства за реакция на проблема.
Очакваше се до 21 септември гуверньорът на БНБ Иван Искров да представи цялостен доклад за състоянието на авоарите в КТБ, впоследствие обаче информацията за подобен поет ангажимент от него бе опровергана, което сгъсти мъглата около възможния изход по казуса КТБ и отговорностите на институциите. Рухналото обществено доверие в лоялността на институциите, сринатият с около 10 пункта рейтинг на гл. Прокурор само за около месец, дописват картината на управленска немощ по казуса КТБ. По темата разговаряме с Николай Ненков – вицепрезидент на КНСБ:
В. Пеева: Кажете моля ви веднага среща в този формат именно с какво допринесе и какво се очаква от тази среща:
Н. Ненков: Срещата, образно казано, с формата „4 плюс 2” – това са четирите национално представени работодателски организации и двата синдиката КНСБ и Подкрепа, всъщност зад тези организации стотици хиляди членове – големи предприятия, много работници, а отделно от това този формат инициира създаването на един много силен консултативен съвет, който се създаде специално да подпомага оздравяването на банката. Това, което обаче не случи е диалогът с БНБ, които сметнаха, че това не е наша работа и че те спокойно могат да решат въпроса и се стигна до това, с което вие започнахте главния прокурор да бъде посредник между банката и ако трябва да се създава един общ консултативен съвет проблемът е, че много време се загуби с различни оправдания включително, че законодателството не позволява да се вземат някакви по-радикални решения, което на вчерашната среща се установи, че не е вярно, което в рамките на сегашното законодателство БНБ може да предприеме мерки.
· · В момента един от най-големите проблеми е, че ние не знаем какво е на входа, входната информация – няма диагноза, за да се определи според диагнозата какво да е лечението. Възможно да не е толкова страшно положението. Но в момента си играем само на възможно. Най-спешно трябва да имаме ясна картина за състоянието на банката, което до голяма степен ще предопредели оздравителния план.·
· В. Пеева: Допускате ли спасението да стане с публични средства?
· · Н. Ненков: Това с публичните средства беше нов момент. Специално ние винаги сме казвали, че искаме оздравяване, но не с цената на наливане на бюджетни средства. Това може да стане навик и порочна практика. Ако се прави някаква подкрепа с публични средства това трябва да е краен вариант и по някакъв механизъм, който спомогна на Първа инвестиционна банка да не влезе в същата ситуация. Там държавата вложи милиард и 200 милиона на депозит, тези пари ще се върнат след време от банката, но в подходящия момент, в който се вложиха тези средства, вълненията около тази банка престанаха.
· ...· Дали съм оптимист или не, то просто е наложително, задължително е, задължително е да седнат всички институции, от които зависи това – БНБ, финанси, главен прокурор, работодатели, синдикати – в никакъв случай не трябва да се допуска фалит на банката, защото последствията ще са изключително сериозни в много посоки.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..