Нестандартната инциативност на главния прокурор да посредничи в диалога на бизнес, работодатели, синдикати и финансови анализатори за оздравяване на Корпоративна търговска банка предизвика освен недоумение, и вълна от въпроси, свързани с липсата на средства за реакция на проблема.
Очакваше се до 21 септември гуверньорът на БНБ Иван Искров да представи цялостен доклад за състоянието на авоарите в КТБ, впоследствие обаче информацията за подобен поет ангажимент от него бе опровергана, което сгъсти мъглата около възможния изход по казуса КТБ и отговорностите на институциите. Рухналото обществено доверие в лоялността на институциите, сринатият с около 10 пункта рейтинг на гл. Прокурор само за около месец, дописват картината на управленска немощ по казуса КТБ. По темата разговаряме с Николай Ненков – вицепрезидент на КНСБ:
В. Пеева: Кажете моля ви веднага среща в този формат именно с какво допринесе и какво се очаква от тази среща:
Н. Ненков: Срещата, образно казано, с формата „4 плюс 2” – това са четирите национално представени работодателски организации и двата синдиката КНСБ и Подкрепа, всъщност зад тези организации стотици хиляди членове – големи предприятия, много работници, а отделно от това този формат инициира създаването на един много силен консултативен съвет, който се създаде специално да подпомага оздравяването на банката. Това, което обаче не случи е диалогът с БНБ, които сметнаха, че това не е наша работа и че те спокойно могат да решат въпроса и се стигна до това, с което вие започнахте главния прокурор да бъде посредник между банката и ако трябва да се създава един общ консултативен съвет проблемът е, че много време се загуби с различни оправдания включително, че законодателството не позволява да се вземат някакви по-радикални решения, което на вчерашната среща се установи, че не е вярно, което в рамките на сегашното законодателство БНБ може да предприеме мерки.
· · В момента един от най-големите проблеми е, че ние не знаем какво е на входа, входната информация – няма диагноза, за да се определи според диагнозата какво да е лечението. Възможно да не е толкова страшно положението. Но в момента си играем само на възможно. Най-спешно трябва да имаме ясна картина за състоянието на банката, което до голяма степен ще предопредели оздравителния план.·
· В. Пеева: Допускате ли спасението да стане с публични средства?
· · Н. Ненков: Това с публичните средства беше нов момент. Специално ние винаги сме казвали, че искаме оздравяване, но не с цената на наливане на бюджетни средства. Това може да стане навик и порочна практика. Ако се прави някаква подкрепа с публични средства това трябва да е краен вариант и по някакъв механизъм, който спомогна на Първа инвестиционна банка да не влезе в същата ситуация. Там държавата вложи милиард и 200 милиона на депозит, тези пари ще се върнат след време от банката, но в подходящия момент, в който се вложиха тези средства, вълненията около тази банка престанаха.
· ...· Дали съм оптимист или не, то просто е наложително, задължително е, задължително е да седнат всички институции, от които зависи това – БНБ, финанси, главен прокурор, работодатели, синдикати – в никакъв случай не трябва да се допуска фалит на банката, защото последствията ще са изключително сериозни в много посоки.
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..