На червено ли е държавната хазна се питаме след като проектът за актуализацията на бюджета беше представен публично на интернет страницата на ведомството. Тегленето на нов дълг от 4,5 млрд.лв. предвижда огласеният от служебния кабинет вариант за ревизия на държавната хазна.
Обективно ли е поредното затягане на коланите на държавните финанси, както и предвижданата подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система, допълнителни 448.5 млн. лв. за централната власт и близо 100 млн. лв. повече за здраве, питаме икономиста от ИПИ Петър Ганев.
„Общата картина означава, че тази година ще имаме дефицит, който ще е над 3 милиарда лева, което е почти 4 % - т. е. извън рамките на собственото законодателство и на европейските правила”, заяви той в интервю за Радио Пловдив. По думите му, България влиза в процедура по свръх дефицит.
„Сигналът, който изпращаме към чужбина и към инвеститорите е по-скоро негативен. В средата на годината покрай политическата криза, която имаме в страната, държавните финанси се влошават чувствително на фона на това, което е заложено в началото на годината в бюджета”, категоричен е икономистът от ИПИ. .
По думите му, когато икономиката не расте, приходите от ДДС страдат, така че има обективни причини дефицитът е по-голям от очакваното. Петър Ганев припомни още, че кредитният рейтинг на държавата беше намален, като от Европа получихме доста негативни оценки за това, че не провеждаме адекватни политики през последната година.
„Агенция „Митници” не е в най-доброто си здраве покрай постоянните промени. Винаги, когато администрация остане в безтегловност, събирането на приходите малко или много страда”, смята още той.
Според Ганев, предвижданата в актуализацията на бюджета подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система е нужна.
„Ако се отнеме лицензът на КТБ, трябва ресурс, за да се изплатят депозитите. Ако пък се тръгне към оздравяване на банката, най-вероятно също ще се наложи използването на някакви публичен ресурс. Абсолютно очаквано е в една актуализация – в тази или в тази, която би се направила от новото правителство, да се заложи сериозен ресурс във връзка с банковата сфера, тъй като решението трябва да бъде взето до края на годината, няма закъде повече да се отлага”, заяви още икономистът.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..