Радио Пловдив: Война и мир – по ислямистки и по европейски. Така можем като мото да поставим началото на разговора с доц. Марин Русев – ръководител на катедра „Регионална и политическа география” в Софийския университет и геополитически анализатор.
Една голяма част от хората в България, както и в света, разтревожено наблюдават онова, което се случва в Близкия изток. Според последна информация джихадистите, екстремистите от Ислямска държава вече са и в предградията на иракската столица. От друга страна, бежанската вълна все повече расте към Европа, включително и към нашата граница. В този широк периметър на тези по въпроса, включително и действията на Запада, разбира се, как, откъде ще започнете вашия коментар?
Марин Русев: Първо, очевидно ние сме свидетели на феномен във формирането на политическата обстановка на света, в този регион и нова политическа карта пред очите ни. Ако досега се стряскахме от факта, че всяка година имаме средно по една нова държава в света, то днес виждаме, че нещата вървят с още по-големи скорости и не се формират нови държави, а се формират вакууми в политическото пространство.
Р. П.: Според вас възможно ли беше това да се предотврати и всъщност кой създаде Ислямска държава?
М. Р.: Аз мисля, че тук не трябва да подхождаме от гледна точка на конспирацията, а от гледна точка на културологията.
Р. П.: А и от гледна точка на военната промишленост? Както и от други различни геополитически цели
М. Р.: Ако това е поредният експеримент на военния комплекс на някоя държава нищо ново няма. Обаче, изглежда не е точно така, тъй като тези опити да се продава оръжие и хората да се избиват извън благоденстващата ти страна са от векове. Въпросът тук е, че нещата опират до много тежки последици за производителите на оръжие и за техните страни и аз не мисля, че трябва да се направи точно този аналог в случая.
Аз по-скоро съм склонен да си мисля, че многополярното развитие на света винаги е пораждало развитие в различен контекст. От една страна са модерните нации, които, най-грубо казано, си слагат главата под крилото и не искат да виждат какво се случва в другата част на света и си казват – да се оправят сами, а от другата страна са алтернативи на мисленето на хора, които едва ли са от най-грамотната част на световното население, тъй като знаем, че голяма част от региона, за който говорим, е с ниска образователна степен на населението и в такива условия винаги се раждат такива тоталитарни, авторитарни, облечени във всяка рамки, в случая очевидно религията играе ролята на идеологическа рамка, така че аз не съм склонен да си мисля, че сме свидетели на някаква конюктура. Това е един от поредните изблици на цивилизационното развитие, което винаги е свързано с напрежение, с пренаместване на играта, на картите. Ние знаем как това досега се е контролирало, светът се развива главоломно и контролът върху някои процеси, тепърва трябва да се изучават механизмите, за да се овладяват такива процеси.
Това, което се случва с Ислямска държава, е типичен цивилизационен сблъсък.
Нищо добро не чака Запада, ако си въобразява, че с удари от възддуха ще смаже население, за което животът не е висша ценност.
Цялото интервю на Галя Митева с доц. Марин Русев чуйте в звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..