Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата има полза от Правителства на къси пасове

проф. Тодор Танев - преподавател "Публична администрация" В СУ "Кл. Охридски"

За политическия климат – разговоряме с проф. Тодор Танев, преподавател „Публична администрация” в СУ „Кл.Охридски”. 

Всички говорят в момента първосигнални неща: това е  краят, при  осем партии няма да може да се конструира стабилно Правителство, няма да има нормална коалиция и т.н. Докога ще си заравяме главата в пясъка, да виждаме само малшанса, а да не забелязваме това, в което има надежда.и не е толкова лошо? Така анализира политическия климат в държавата преподавателят по „Публична администрация” в СУ „Климент Охридски” проф. Тодор Танев. .Той предложи да си представим  например едно супер Правителство – в управлението влизат три партии, само една има достатъчно мнозинство, така че не й трябват коалиции, има шансове не четири, а осем години напред да управлява – т.е. всичко е стабилно, предлага вариант за разсъждение проф. Танев. Въпросът, който трябва да следва оттук обаче, е има ли партия, която да направи всичко онова, което предишното управление – соломо или в коалиция, не успя да направи досега – огромната промяна. Никой от колегите ми не пише за държавничеството, а за властта, за това, което трябва да стане в рамките на мандата. Трябва да се мисли държавнически – отвъд рамките на конкретния мандат, твърди проф. Танев. Истината е, че  такава силна партия, която да направи огромната промяна, не съществува. Това, което трябва да се случи, е толкова мащабно, че нито една партия няма да успее да го изнесе,  коментира проф. Танев.

Всички искаме силна партия, която да направи голямото, но това е нещо, което сега не може да се случи. Ако си представим обаче една поредица от кратковременни правителства с кратък пас в управлението на държавата, ще има ли тогава ДПС време да ги обязди в рамките на по няколко месеца. Това не може да стане. Моята формула е, че е хубаво да има поредица от малки слаби Правителства.в малка страна със слаба политическа ситуация. Защото минус по минус прави плюс. Това се случи някога в Италия, в Аржентина, нищо лошо няма да се случи и тук. Крайно време е журналистите да спрат да говорят, защото са зомбирани от негативизъм  и ако трябва, всички да избягат на следващите избори, заяви  проф. Тодор Танев.  Според него колкото по-бързо се превъртат правителствата в България, толкова по-сигурно ще протече нормализирането на политическия процес, заяви проф. Тодор Танев.  . 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45