За политическия климат – разговоряме с проф. Тодор Танев, преподавател „Публична администрация” в СУ „Кл.Охридски”.
Всички говорят в момента първосигнални неща: това е краят, при осем партии няма да може да се конструира стабилно Правителство, няма да има нормална коалиция и т.н. Докога ще си заравяме главата в пясъка, да виждаме само малшанса, а да не забелязваме това, в което има надежда.и не е толкова лошо? Така анализира политическия климат в държавата преподавателят по „Публична администрация” в СУ „Климент Охридски” проф. Тодор Танев. .Той предложи да си представим например едно супер Правителство – в управлението влизат три партии, само една има достатъчно мнозинство, така че не й трябват коалиции, има шансове не четири, а осем години напред да управлява – т.е. всичко е стабилно, предлага вариант за разсъждение проф. Танев. Въпросът, който трябва да следва оттук обаче, е има ли партия, която да направи всичко онова, което предишното управление – соломо или в коалиция, не успя да направи досега – огромната промяна. Никой от колегите ми не пише за държавничеството, а за властта, за това, което трябва да стане в рамките на мандата. Трябва да се мисли държавнически – отвъд рамките на конкретния мандат, твърди проф. Танев. Истината е, че такава силна партия, която да направи огромната промяна, не съществува. Това, което трябва да се случи, е толкова мащабно, че нито една партия няма да успее да го изнесе, коментира проф. Танев.
Всички искаме силна партия, която да направи голямото, но това е нещо, което сега не може да се случи. Ако си представим обаче една поредица от кратковременни правителства с кратък пас в управлението на държавата, ще има ли тогава ДПС време да ги обязди в рамките на по няколко месеца. Това не може да стане. Моята формула е, че е хубаво да има поредица от малки слаби Правителства.в малка страна със слаба политическа ситуация. Защото минус по минус прави плюс. Това се случи някога в Италия, в Аржентина, нищо лошо няма да се случи и тук. Крайно време е журналистите да спрат да говорят, защото са зомбирани от негативизъм и ако трябва, всички да избягат на следващите избори, заяви проф. Тодор Танев. Според него колкото по-бързо се превъртат правителствата в България, толкова по-сигурно ще протече нормализирането на политическия процес, заяви проф. Тодор Танев. .
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..