Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората настояват за промени в избирателната система

Доц. Петя Кабакчиева

Консултациите, които стартира днес с политическите сили в Парламента  за съставяне на бъдещия кабинет лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, са натоварени с очакването  за постигане на онази заветна формула, която прави властта изразител на  електоралните ни надежди за промяна. 

Начинът , по който обаче се употребява тази власт в рамките на няколко поредни мандата, за съжаление, се превръща в най-красноречивия аргумент за това, че каквито и политици да изпратим в Парламента, те не са онези, които сме очаквали. Каква демокрация искат хората и доволни ли са те от съществуващото положение -- на тези въпроси  имаше цел да отговори проучването по проект „Граждански дебат за промяна”. За коментар търсим доц. д-р Петя Кабакчиева – ръководител катедра „Социология” в СУ „Климент Охридски”. 

80% от запитаните не се чувстват представени на европейско и местно ниво, заяви Кабакчиева.  Демокрацията, такава, каквато е в страната ни, не ги удовлетворява. Хората настояват  за силен граждански контрол върху решенията и действията на управляващите. Това са посоччили около 79% от запитаните. Кандидатите за депутати да се издигат от граждански инициативни комитети е другото искане на запитаните, заявено от 72% от тях.  Според Кабакчиева това е знак за оттласкване на хората от партийно практикуваната демокрация и за силно желание за по-активно включване в процесите на управление. Тя уточни, че попитани дали желаят да участват в комисии към НС или в обществен съвет към общинските съвети,  повечето граждани са  отговорили отрицателно, което говори за противоречието  между  силната нагласа да се контролират управляващите и притеснението за лично участие, уточни доц. Кабакчиева.  

Позитивното е, че хората вече не се примиряват с каквито и да е управленски решения, подчерта доц. Кабакчиева.  Изследването регистрира факта, че хората не искат толкова нови партии, колкото да видят нови личности. 72% се обявяват за нови лица в политиката, а 40% - за нови партии. Тревожното обаче, е, че те не следят партийните платформи, което налага  постигането на нова политическа култура.

65% от запитаните се обявяват за промени в избирателната система, съобщи доц Петя Кабакчиева. Тя изрази удовлетворението си от факта, че  нагласите за налагане на еднопартийна система и силен лидер без парламент са силно намалели у нас - до 20%, докато  в европейското изследване за ценностите е отчетена по този показател 50%-ва подкрепа. 90% от анкетираните държат  да бъде предоставена законова възможност за отзоваване на депутати. Цялостният социален климат в нашето общество обаче трябва да се заздрави и промените в избирателната система ще съдействат за това, обобщи резултатите от изследването  за нагласите на избирателите в управлението на държавата  социологът Петя Кабакчиева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49