Непремерените думи на руския вицепремиер Дмитрий Рогозин оттекнаха със силата на скандал, какъвто дипломацията може да омаловажи много трудно в условията на усложнените през последните години българо-руски отношения.
Изказването, че Русия е предадена от страна на българската държава за това, че Правителството смята да замени остарелите руски бойни самолети със западни, предизвика тревога във властта, която бе събрана по спешност. Реакцията на политиците не потуши напрежението, а само го направи по-видимо, пренасяйки го от неангажиращата туитър-територия – на тази – на дипломацията. Преекспониран проблем или опит за недопустимо вмешателство във вътрешните работи на България. Разговаряме с Деян Кюранов – Център за либерални стратегии.
Деян Кюранов: Проблемът с Русия е в нас. Много отдавна сме си объркали нещата. Смесваме абсолютно морално задължителната благодарност към Русия за Освобождението на България с всичко останало.
Докато ценим Българската държава като самостоятелна държава, наше морално задължение е да бъдем благодарни на Русия. Никакви задължения нямаме обаче оттам нататък. Ако руснаците ни карат да правим неща, които не са добри за нас, няма да ги правим, заяви политологът Деян Кюранов. Според него проблемът не е в това, дали ще изберем да сме с Русия, със Запада, с Китай, или с когото и да е, а проблемът е именно в нашето отношение ни към Русия, заради смесването на моралното с останалите светски банални неща като военни доктрини, икономически и военни отношения. От Русия трябва да вземем онова, което ни върши работа, а не това, което ни натрапват. Друго ние не дължим на Русия. Въпросът обаче за това остава нерешен от 70-те години досега, заяви Кюранов.
Съмнявам се, че Москва добре разбира какво е съществено за нея, подчерта в отговор на въпрос не е ли реакцията на Дмитрий Рогозин опит за оказване на натиск върху сформиращата се власт у нас. Интересите на Русия се свеждат до нея самата и нейната експанзия. В момента Русия провежда силова политика, това е просто нещо, защото натискаш, докато поддаде. Ако срещнеш отпор, се връщаш обратно. Политиката на Русия е такава – навсякъде с натиск и където поддаде, заяви Кюранов.
Той бе категоричен, че не трябва да се поддаваме от страх, маскиран с някакви исторически благодарности, ако интересите ни не съответстват на руската политика. Кюранов призова да престанем обаче да следим прекалено внимателно всичко идващо от Русия и да мислим прекалено невнимателно за отговора си. Трябва и двете неща да се променят – да не севслюшваме до степен, която издава провинциализъм и комплекси, а ние да правим политика по отношение на Русия, различавайки морално от политическо, от културно, от икономическо, заяви още политологът Деян Кюранов.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..