Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Хюстън до Пловдив за концерт

„Сензационният лъв на клавиатурата” Виктор Вълков-пиано и „ Изключително чистото интонационно свирене” на Лъчезар Костов-виолончело, идват от Съединените щати, за да участват тази вечер в концерта в Балабановата къща от 18.30 в рамките на фестивала „Дни на музиката в Балабановата къща”.

 И двамата са с по няколко дипломи,  специализаци и международни награди. Първият им концерт като дуо е в Карнеги хол през 2009г., а първият им компактдиск  от преди три години, веднага е включен в листите на „Страдивариус Magazin” и „ Amerckan Record Guide”.

СнимкаЗа концерта в Пловдив, за първи път от няколко години се събира  заедно семейството-музиканти  на виолончелиста Лъчезар Костов, който е пловдивчанин: сестра му идва от Китай, баща му от Италия, майката от Япония. Самият Лъчезар, който работи в Симфоничния оркестър на Сан Антонио, е женен за японка.

 Връща се в родния си град Пловдив с голяма радост, но, концертът тази вечер се оказва , че е  изненадващо проблемен. 

Защото ... потеглилите  с него в самолета от Хюстън, в специален калъф за музикални инструменти  виолончело, направено от италианско дърво на 250 години и  френски лък от 1886г. , не са пристигнали на софийското летище вчера. И днес ги няма.

 Въпреки това, концерт ще има. 

Интервю с  Лъчезар Костов  може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Годината започва в неделя“ в „Петното на Роршах“

Продължават срещите в Литературен Салон "Spirt & Spirit" и Пловдив чете. Тази вечер в клуб „Петното на Роршах“ ще е представянето на последния роман на Яница Радева - „Годината, която започна в неделя“. Модератор на срещата ще бъде писателката Ина Иванова. Романът е написан през 2024 г. Сюжетът  с е развива през 1967 година в едно малко..

обновено на 14.10.25 в 06:59

"Сакрално" на Иван Милушев във "Възраждане"

Художникът Иван Милушев открива изложба с библейски и митологични сюжети тази вечер в галерия "Възраждане". Експозицията носи името “Сакрално” и представя различни сюжети като Осанна, блудният син, Орфей и Евридика, тялото Христово – пиета. Персонажите в картините на художника са малобройни – една – две фигури, но успяват да поберат в себе си..

публикувано на 14.10.25 в 06:58

Преге - предаване за света на книгите, 11 - 17 октомври

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11. 10. 2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оскар Уайлд. Комедии („Ветрилото на лейди Уиндърмиър“,„Жена без значение“,„Идеалният съпруг“ и „Колко е важно да бъдеш сериозен“). 280 стр., ок.6А, Колибри, 2025. Кобо Абе. Чуждо лице. 224 стр., ок5А,..

публикувано на 13.10.25 в 10:19

В Карлово се открива фотоизложба за Босилеград

Пътуващата фотоизложба „Босилеград преди и сега – 2“ ще бъде открита в Карлово в Общинската художествена галерия.  На събитието ще присъстват представители на сдружение „ГЛАС“ в Босилеград – инициатори на експозицията. Тя съдържа 40 пана с мотиви и пейзажи от Западните покрайнини, дело на професионалните фотографи Лилия Йотова, Вили Тодорова,..

публикувано на 13.10.25 в 07:41

Връчиха наградите за поезия „Добромир Тонев“

Младата поетеса Деница Младенова от гр. Бургас стана носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив. Тя получи  грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Това е стихосбирка, която критиците вече определят като явление. Редактор е преподавателят по..

обновено на 12.10.25 в 14:15