Кметът на общината Атанас Калчев алармира, че въпреки издадения акт 15 и приключилите строителни дейности пречиствателната станция за отпадъчни води в Кричим все още не е заработила.
По думите му проблемът е, че сега не може да се пристъпи към издаването на акт 16, защото никъде не е разписано кой е органът, който назначава персонала и дава заплатите в станцията. Според законовата уредба новоизграденото съоръжение е публична общинска собственост на Община Кричим, а след издаването на акт 16, по силата на Закона за водите ще се предаде за стопанисване и управление на оператора ВиК-Пловдив.
Самото обучение на персонала, който ще извършва експлоатационното обслужване на пречиствателната станция обаче, е заложено като една от основните дейности и трябва да се извърши по проекта, спечелен от общината. Без извършването на това обучение на персонала на ПСОВ, обекта не може да се въведе в експлоатация, което означава, че проекта не може да се изпълни и отчете пред финансиращия орган – Министерство на околната среда и водите чрез Оперативна програма „Околна среда 2007-2013” г, твърдят от администрацията.
„Според Закона за водите не можем да бъдем оператор и сме длъжни да предадем за стопанисване това съоръжение. В същото време ВиК казват, че не могат да назначат хора за активи, които ги нямат, а чак като получат акт 16”,коментира кметът Калчев. Според него подобно е положението и със съоръженията в общините Стамболийски, Хисаря и Раковски. В момента действа и Асоциация по ВиК, в която са включени 18-те общини от област Пловдив. Тя не е работеща, защото правилникът за организацията и дейността е приет едва в края на месец август.
Според него, Асоциацията трябва да се свика по надлежния ред и да си даде съгласието активите на община Кричим, в случая пречиствателната станция, да бъдат прехвърлени на ВиК-Пловдив, след което областният управител да подпише документа.
„Настояваме Асоциацията да даде правото на всеки член, в случая всяка община, да подписва споразуменията с ВиК, защото бюрократични пречки спъват старта на пречиствателната станция, с което сме в забава по отчитането на проекта”, съобщи кметът на Кричим Атанас Калчев.
Пловдивският административен съд ще гледа дело по жалба на жител на Перущица срещу РИОСВ-Пловдив. Поводът е отказът на екоинспекцията да изготви Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) във връзка с намерението за изграждане на площадка за преработка на стари автомобилни гуми на територията на бившия Хлебозавод в града. Предложението..
Поредицата „Успешните“ продължава със среща с известния китарист, композитор, автор на текстове, аранжор и продуцент Ангел Дюлгеров , чието име стои зад любими песни и китарни сола. Срещата е тази вечер в клуб „Фарго“ от 19 часа. Ангел Дюлгеров е важна част от бенда на най-знаменитите български поп изпълнители. Познат е и със..
В навечерието на Европейската седмица за намаляване на отпадъците, Община Пловдив организира мащабна кампания за разделно събиране на отработени масла . Целта е да се насърчи устойчивото използване на ресурсите и правилното управление на опасни отпадъци от домакинствата. Втората за годината екологична инициатива ще се проведе в периода от 19..
От 17 ч. днес се възстановява движението на моторните превозни средства над 3,5 т по път III-866 Михалково – Кричим при 79-и км, съобщават от агенция "Пътна инфраструктура". Преминаването в отсечката е в едно платно и се регулира със светофарна уредба. Трафикът на МПС до 3,5 т в участъка беше възстановен на 7 ноември, припомнят от агенцията...
Кметът на Пловдив да оттегли предложението си за продажба на акциите в „Свободна зона“, призова предшественикът му и общински съветник Славчо Атанасов във фейсбук-профила си. В дружеството общината притежава над 85% от акциите, като то е печелившо. Според Атанасов Свободна зона е изключително сериозен актив за града, като то се намира върху терен..