След близо 7-часови преговори, към момента коалиционно правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) е невъзможно. На пресконференцията, която снощи късно двете партии дадоха след приключване на консултациите за съставяне на кабинет, проблемът, изтъкнат от ГЕРБ, беше липсата на юридически гаранции за единството на РБ, както и Платформата за формиране на отговорно политическо мнозинство, с която са пристигнали Реформаторите.
В търсене на отговора съществува ли още възможността за съставяне на кабинет с участието на РБ, остави ли ГЕРБ все пак „вратичката” за преговорите отворена и има ли в тези наглед провалени консултации скрити ходове на двете политически партии, е разговора с политическия психолог Антоанета Христова, директор на Института за населението и човека при БАН.
„Преговорите, които се водят към момента в България са пример за изключително добра политическа комуникация. В ситуация на криза преговорите между РБ и ГЕРБ са най-важните, защото се предполага, че форматът ЕНП трябва да е най-стабилен и единен”, заяви тя в интервю за Радио Пловдив.
По думите й, преговорите вчера бяха пропукани точно от нестабилността на РБ.
„Там почти всеки ден посланията са разнопосочни, а процедурата по изграждането на единна теза на блока е много трудна”, коментира Христова.
Според нея, декларираното, а не вътрешно единство на РБ ги прави нестабилен и непрогнозируем партньор и искането на ГЕРБ блокът да се формулира и да стане ясно кой поема отговорността и стабилността във взимането на решенията е разбираемо.
Политическият психолог отбеляза още, че ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в следващото правителство на страната.
Тя подчерта, че ситуацията в преговорите между двете партии в момента е катализатор на вътрешните процеси в РБ.
Политическият психолог беше категорична, че участието на блока в управлението на държавата трябва да е задължително. Ако обаче това не се случи, Антонанета Христова не изключва кабинет, съставен от ГЕРБ, Патриотичния фронт и АБВ, подкрепяни от депутатите на ББЦ, но без участието на ДПС и БСП.
Христова прогнозира още, че при евентуални нови избори след Нова години избирателната активност ще е с близо 50% по-ниска от изборите на 5 октомври.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..