Живеем във време на преминаване от един парадокс в друг. Не се вписваме в политическата нормалност, защото всички партии сега се дърпат от съставяне на Правителство, но никой няма готовност за избори.
Това заяви пред Радио Пловдив политологът от НБУ доц Анна Кръстева. Според нея обаче резила, който ни показват с тази управленска и политическа безплодност партиите, ще донесе много негативи. Партиите са с изчерпан ресурс и влизат в управлението, за да акумулират нов според доц. Кръстева. Вариантът избори обаче е напълно изключен.
Партията, която най-ясно мисли в термините на избори, както винаги е ДПС и даденият толеранс от 300 дни подкрепа на Правителството, каквото и да е то, беше ясно калкулираното време до местния вот. Тази подкрепа би трябвало да има някаква обратна връзка под формата на фондове на местно ниво. С други думи, в мига, в който спечелиш парламентарните избори, вече имаш стратегия за местните. Никой друг няма тази сила на местните структури, която имат ГЕРБ и ДПС, коментира доц Кръстева.
Според нея парадоксът е в това, че независимо от ясната аритметика за спечелване на следващите избори, при неудовлетворителното представяне на всички партии, с изключение на ДПС, дългите и мъчителни преговори доведоха до това, което всъщност иска ДПС – да стане основната червена нишка. Парадоксът на вчерашната позиция на РБ, че ще влязат в коалиция, само ако в нея е и Патриотичният фронт, триумфално връчва бъдещото управление на ДПС. Това обрича и ГЕРБ на самостоятелно Правителство, което може да оцелее само с подкрепата на ДПС .
Има логики и партии, които са се декларирали с ярка европейска идентичност. Не можеш да кажеш, че си носител на европейската идея в България /същността на РБ/ и в същото време не само да не спазваш, а и да вървиш против европейските логики, коментира доц. Кръстева. Тя подчерта, че Европейският парламент, който лятото формирахме, има ясна политическа конфигурация - разделението на две, но не „ляво”-„дясно”, а голямо сближаване на партиите – център, ляво и дясно спрямо другия фронт, който е мощната вълна на национализма, популизма, екстремизма. Не може партията, която е най-ярък носител на европейската идея, да нарушава категорично тази логика, като заявява, че ще влезе в управлението, само ако партията, която се изключва от тази европейска умереност, бъде задължителен партньор., заяви Кръстева.
ГЕРБ има много по-националистическа нишка, много по-близък е като платформа до ПФ. Европейски мислещите българи отдавна сме установили, че независимо как се казват такива партии – „Атака” или Патриотичен фронт, не само са против Европа, но и против разумния дневен ред на страната. Нима най-важният проблем, който България трябва да реши при дупка от 4 милиарда само в една банка, без приет бюджет и преди драматична зима, въпросът, който трябва да решава, е Турция в ЕС или – не?!
Някои лидери в РБ усещат посещението на председателя на ЕНП като натиск и принуда. То обаче трябва да се чете като подадена ръка в тъмното, която ти показва пътя. РБ има вид на загубен в интензивното политическо време, което сега тече. Обратно, в тези преговори ГЕРБ категорично израства, като огромният недостатък на Борисов /смяна на мнението/ се превръща в негова привилегия, разчетена като гъвкавост. Партиите като Патриотичен фронт, АТАКА нямат друг дискурс, освен дискурса на заканата. Това са антисистемни партии, партии, които внасят хаос и взривяват нормалността в една държава, заяви доц. Кръстева. .
Според нея нормалните десни партии нямат нищо общо с екстремните. А това, от което имаме нужда неистово, е нормална дясна политика. Лявото така драматично се сгромоляса, че сега ни е необходима политика, подкрепяща решения като тези за бюджета, дефицита, КТБ и т.н. Като шанс за страната ни доц. Кръстева коментира възможността за дясно управление с разумни политици и опозиция.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..