Бюджетната комисия в Парламента реши да спасява КТБ. Политиците от ГЕРБ и ДПС избягват решението за фалит, като предлагат задължително оздравяване на банката чрез промени в Закона за кредитните институции и проекторешение на Временната бюджетна комисия за промени в няколко банкови закона. От БСП останаха против. Казусът КТБ поставяме на вниманието на депутата от левицата Георги Търновалийски. Питаме го от капитал или от ликвидност всъщност се нуждае банката. Какъв е вашият коментар, г-н Търновалийски?
Георги Търновалийски: Банката се нуждае и от капитал, и от ликвидност, но това, което не може вече да получи и то е загубено е доверието, което показва, че няма как тази банка да бъде оздравена. Това е нашата позиция.
Много време мина, много приказки се изприказваха, много действия не бяха извършени и сега остава единствено и само да изпълним това, което повелява закона.
Р. П.: Всъщност, това, което повелява законът – кажете го конкретно. Какво означава точно?
Г. Т.: Това, което повелява законът е да приключат одиторите, да приключи надзора, 6-месечния срок, БНБ, която има задълженията и правата по закона за кредитните институции като компетентен орган да се произнесе – отнема лиценза на банката или банката продължава да функционира. Ако решението е да бъде продължено функционирането на банката – ясно, ако се отнеме лиценза има 20-дневен срок, в който трябва да започнат изплащанията на гарантираните влогове и започва процедура по несъстоятелност по Търговския закон.
Р. П.: Необходимо ли е да бъде прокарано специално законодателство за Корпоративна търговска банка? Това всъщност не е ли бягане от решението за фалит? Известна е вече позицията на БСП, че вие не подкрепяте една такава идея. Кажете аргументите за това.
Г. Т.: Аргументите за това са, че има закон, който е работещ, имаше достатъчно време, в което трябваше да бъдат предприети действия и БНБ да излезе с категорично решение за това. Отлагането с един месец или с два месеца няма да доведе до нищо добро за банката, няма да бъде оздравена, българските вложители няма да могат да получат средствата си. Идва зима. Една голяма част от хората очакват да използват тези свои спестявания, за да преодоляват трудностите. Това на първо място – грижата за хората. Второ, отново казвам, дори и да намерим ликвидност, дори и да намерим милиардите, за да попълним капиталната неадекватност, доверието няма как да го върнем.
Р. П.: Говорим за два милиарда държавна гаранция за фонда за гарантиране на влоговете, нали?
Г. Т.: 2 милиарда и 4 милиарда за попълване на капитала – това са 6 милиарда.
Отново казвам, важни са вложителите, които много време очакват средствата си, важно е това, че ние не трябва да позволяваме публичен ресурс да бъде пилян, тъй като тази банка няма как да бъде оздравена. Вие вярвате ли, че ще има вложители, които ще оставят средствата си в банката въпреки, че имаме оздравяване? Изгубено е доверието. Няма как да се случи това.
Р. П.: За да бъде върнато това доверие обаче се налага намесата и на правосъдната система, задължително условие в този смисъл и ви ще настоявате ли за съдебни дела за събиране на лошите кредити на КТБ?
„Цялостната картина е отвратителна. И естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес ни приближава до избор на председател на 51 НС. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това създава шансове през..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..