Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доверието в КТБ е фатално изгубено

Георги Търновалийски - депутат от БСП в 43-то НС

Бюджетната комисия в Парламента реши да спасява КТБ. Политиците от ГЕРБ и ДПС избягват решението  за фалит, като предлагат задължително  оздравяване на банката чрез промени в Закона за кредитните институции и проекторешение на Временната бюджетна комисия  за  промени в няколко банкови закона. От БСП  останаха против. Казусът  КТБ  поставяме на вниманието на депутата от левицата Георги Търновалийски. Питаме го  от капитал или от ликвидност всъщност се нуждае банката.  Какъв е вашият коментар, г-н Търновалийски?  

Георги Търновалийски: Банката се нуждае и от капитал, и от ликвидност, но това, което не може вече да получи и то е загубено е доверието, което показва, че няма как тази банка да бъде оздравена. Това е нашата позиция.

Много време мина, много приказки се изприказваха, много действия не бяха извършени и сега остава единствено и само да изпълним това, което повелява закона.


Р. П.: Всъщност, това, което повелява законът – кажете го конкретно. Какво означава точно?

Г. Т.: Това, което повелява законът е да приключат одиторите, да приключи надзора, 6-месечния срок, БНБ, която има задълженията и правата по закона за кредитните институции като компетентен орган да се произнесе – отнема лиценза на банката или банката продължава да функционира. Ако решението е да бъде продължено функционирането на банката – ясно, ако се отнеме лиценза има 20-дневен срок, в който трябва да започнат изплащанията на гарантираните влогове и започва процедура по несъстоятелност по Търговския закон.

Р. П.: Необходимо ли е да бъде прокарано специално законодателство за Корпоративна търговска банка? Това всъщност не е ли бягане от решението за фалит? Известна е вече позицията на БСП, че вие не подкрепяте една такава идея. Кажете аргументите за това.

Г. Т.: Аргументите за това са, че има закон, който е работещ, имаше достатъчно време, в което трябваше да бъдат предприети действия и БНБ да излезе с категорично решение за това. Отлагането с един месец или с два месеца няма да доведе до нищо добро за банката, няма да бъде оздравена, българските вложители няма да могат да получат средствата си. Идва зима. Една голяма част от хората очакват да използват тези свои спестявания, за да преодоляват трудностите. Това на първо място – грижата за хората. Второ, отново казвам, дори и да намерим ликвидност, дори и да намерим милиардите, за да попълним капиталната неадекватност, доверието няма как да го върнем.

Р. П.: Говорим за  два милиарда държавна гаранция за фонда за гарантиране на влоговете, нали?

Г. Т.: 2 милиарда и 4 милиарда за попълване на капитала – това са 6 милиарда.

Отново казвам, важни са вложителите, които много време очакват средствата си, важно е това, че ние не трябва да позволяваме публичен ресурс да бъде пилян, тъй като тази банка няма как да бъде оздравена. Вие вярвате ли, че ще има вложители, които ще оставят средствата си в банката въпреки, че имаме оздравяване? Изгубено е доверието. Няма как да се случи това.

Р. П.: За да бъде върнато това доверие обаче се налага намесата и на правосъдната система, задължително условие в този смисъл и ви ще настоявате ли за съдебни дела за събиране на лошите кредити на КТБ?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10