Пловдив във фокуса на аутсорсинг индустрията с участието на над 220 представители на компании, академичните среди и местната администрация в мащабен IT бизнес форум. Той ще се проведе в Новотел Пловдив.
Какво предлагат компаниите и с какво градът на тепетата се превръща в особено притегателен център за бранша? Коментарът е на икономиста от Индъстри уоч Георги Стоев – организатор на форума, заедно с Община Пловдив.
Р.П. С какво Пловдив се оказва интересна локация за този бизнес?
Георги Стоев: Като втори град по демографска значимост, Пловдив се оказва и втори притегателен център за IT индустрията. Най-важно за това е достъпът до човешки капитал, а в Пловдив има над 40 000 студенти, редица престижни средни училища – всичко това е фактор фирмите да гледат на Пловдив като на втора дестинация за индустрията в България.
Р.П. Каква трябва да бъде връзката между учебните заведения и IT индустрията, за да бъде връзката им действена и полза на бъдещата реализация на IT– специалистите?
Георги Стоев: Към момента има протегната ръка от бизнеса към университетите и гимназиите. Университетите обаче са по-тромавото звено в тази връзка. Това, което се преподава, начинът не преподаване не е на достатъчно добро ниво. За съжаление около 10-15% от завършилите технически специалности само са подготвени веднага да започнат работа. Това е изключително ниска успеваемост, сочи наше проучване сред работодателите. Бизнесът е готов да помогне на университетите да подготвят по-добре кадри, въпросът е дали университетите са отворени за това. За бъдеще секторът трябва да започне да се развива по-динамично, защото българското законодателство, регулиращо трудовите договори, е твърде стегнато, архаично и малко работодатели се осмеляват да преодолеят тези пречки.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..