Водният сектор у нас не е реформиран. Близо 20 години политиците не искат да направят тази реформа. Главата „Защита от вредно въздействие” в Закона за водите е чисто декларативна и лозунгова, а разписаните в нея разпоредби са необезпечени както кадрово, така и финансово.
Това заяви в Пловдив Асен Личев, директор Дирекция „Управление на водите“ в Министерство на околната среда и водите.Той, заедно с четиримата директори на басейнови дирекции в страната представиха изискването на Европейската комисия за разработване на Планове за управление на речните басейни. Те трябва да са готови до края на 2015-та и ще важат за периода 2016 – 2022 година.
Тези планове ще са основен инструмент за управление на водите в България и на практика са условие да се извърши реформа на водния сектор. По думите на Асен Личев от екоминистерството, Плановете за управление на речните басейни засягат цялото население на България – от обикновения човек до министър-председателя.
Затова институциите започват кампания за популяризиране на тези планове с цел да се ангажират гражданите и фирмите. Всеки един трябва да заяви какво иска от държавата – каква вода трябва да му бъде предоставена за пиене и съответно за производство - обяви експертът по водите.
Четирите басейнови дирекции работят и по изготвянето на Планове за риска от наводнения, които ще важат за следващия програмен период за страната ни – обясни Никола Кърнолски, директор на Басейнова дирекция Източнобеломорски район със седалище Пловдив.
Що се отнася до причините за наводненията в страната това лято, експертите са категорични, че те се дължат основно на изключително интензивните валежи – между два и пет пъти над нормите. При наводнението в Аспарухово главната причина е незаконното строителство, а в Мизия – остарялата система на дигите и неизпълнени задължения на кметовете.
Независимо, че е лош Законът за водите, ако беше приложен, нямаше да се стигне до такива размери на пораженията – категоричен е Асен Личев от екоминистерството.
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..
В Окръжния съд в Пловдив продължава делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен в жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица. По делото днес ще бъдат разпитани още свидетели и експерти. Бизюрев беше доведен с белезници в съдебната зала и делото започна. Днес по него ще бъде разгледана експертизата на камерата от читалище "Светлина" в Цалапица..
В Окръжния съд в Пловдив продължава делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен в жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица. По делото днес ще бъдат разпитани още свидетели и експерти. На предишното заседание в края на миналата година беше разпитан студент, привлечен като поемно лице, който внесе смут с показанията си за..