Нов вариант за актуализацията на бюджета подготвя кабинетът на Бойко Борисов. Внесеният от служебния кабинет на Георги Близнашки проект ще бъде оттеглен. Дефицит за 2014 г. в размер на 3.7% и допълнително дългово финансиране в размер на до 4.5 млрд. лв. в рамките на годината, предвижда проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България, който бе публикуван на страницата на Министерството на финансите. С коментар за това наложителен ли е поредния спасителен екшън план на икономиката ни, гост в „Точно днес” е депутатът от РБ Мартин Димитров.
Страшно ли е реалното състояние на държавните финанси?
Мартин Димитров: Наистина е обезпокоително. Кабинетът Орешарски остави едно доста тежко наследство като неизпълнени приходи и нарочно заложени завишени приходи, които след това напълно логично не се изпълняват като отвори сериозна дупка в държавните финанси. Ако помните първия дебат за актуализация на бюджета в средата на тази година, ние поискахме едно ключово нещо – именно преглед и намаляване на излишните държавни разходи като основен елемент за стабилизиране на държавните финанси. Тогава това не беше възприето. Сега виждам обаче, че първите действия на новия финансов министър са именно в тази посока. Макар, че е края на годината той е намерил начин да съкрати 120 милиона лева от това, което беше предвидено като увеличаване на разходите от служебния кабинет, което е добре и показва правилно мислене. Но още по-важното е догодина бюджетният дефицит да падне под 3 %, което означава, че процедурата за свръх дефицит, която неминуемо сега ще започне от страна на Европейската комисия, да бъде преустановена и България да изглежда като стабилно място за инвестиране ако искаме да раздвижим българската икономика.
Р. П.: Неизбежно ли е емитирането на нов дълг от 4,5 милиарда лева?
М. Д.: Сега положението е доста по-сложно и трябва да има емисия на дълг ако искате като буфер предвид възможните рискове. Друг е въпросът, че ние ще настояваме част от тези пари да не бъдат харчени, да останат във фискалния резерв, но нека, нека да има по-голям буфер.
Р. П.: Как ще коментирате думите на вицепремиера Ивайло Калфин, който вчера каза „дори министрите в кабинета вече не смятат управлението за дясно”?
М. Д.: Бих казал следното нещо: ако искаме това правителство да е успешно, то трябва да бъде дясноцентристко, а пътят за икономически растеж може да бъде единствено дясноцентристки. И по-конкретно какво означава дясноцентристки? Това означава не увеличаване на разходите, свиване на разходите и растеж на икономиката и всичко това защо, за да има инвестиции и нови работни места. Така че ако искаме кабинета да е успешен той може да бъде само дясноцентристки.
Орязването на разходите на министерствата, как ще се актуализира бюджетът на здравната каса, какви промени се предлагат в банковото законодателство, позволяващи чрез повече банки да се изплащат гарантираните влогове на депозантите - на тези и други въпроси отговорите на Мартин Димитров може да чуете в звуковия файл.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..