Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият дълг да не се харчи, да остане във фискалния резерв

Нов вариант за актуализацията на бюджета подготвя кабинетът на Бойко Борисов. Внесеният от служебния кабинет на Георги Близнашки проект ще бъде оттеглен. Дефицит за 2014 г. в размер на 3.7% и  допълнително дългово финансиране в размер на до 4.5 млрд. лв. в рамките на годината, предвижда проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България, който бе публикуван на страницата на Министерството на финансите. С коментар за това наложителен ли е поредния спасителен екшън план на икономиката ни, гост в „Точно днес”  е депутатът от РБ Мартин Димитров.

Страшно ли е реалното състояние на държавните финанси?

Мартин Димитров: Наистина е обезпокоително. Кабинетът Орешарски остави едно доста тежко наследство като неизпълнени приходи и нарочно заложени завишени приходи, които след това напълно логично не се изпълняват като отвори сериозна дупка в държавните финанси. Ако помните първия дебат за актуализация на бюджета в средата на тази година, ние поискахме едно ключово нещо – именно преглед и намаляване на излишните държавни разходи като основен елемент за стабилизиране на държавните финанси. Тогава това не беше възприето. Сега виждам обаче, че първите действия на новия финансов министър са именно в тази посока. Макар, че е края на годината той е намерил начин да съкрати 120 милиона лева от това, което беше предвидено като увеличаване на разходите от служебния кабинет, което е добре и показва правилно мислене. Но още по-важното е догодина бюджетният дефицит да падне под 3 %, което означава, че процедурата за свръх дефицит, която неминуемо сега ще започне от страна на Европейската комисия, да бъде преустановена и България да изглежда като стабилно място за инвестиране ако искаме да раздвижим българската икономика.

Р. П.: Неизбежно ли е емитирането на нов дълг от 4,5 милиарда лева?

М. Д.: Сега положението е доста по-сложно и трябва да има емисия на дълг ако искате като буфер предвид възможните рискове. Друг е въпросът, че ние ще настояваме част от тези пари да не бъдат харчени, да останат във фискалния резерв, но нека, нека да има по-голям буфер.

 Р. П.: Как ще коментирате думите на вицепремиера Ивайло Калфин, който вчера каза „дори министрите в кабинета вече не смятат управлението за дясно”?

М. Д.: Бих казал следното нещо: ако искаме това правителство да е успешно, то трябва да бъде дясноцентристко, а пътят за икономически растеж може да бъде единствено дясноцентристки. И по-конкретно какво означава дясноцентристки? Това означава не увеличаване на разходите, свиване на разходите и растеж на икономиката и всичко това защо, за да има инвестиции и нови работни места. Така че ако искаме кабинета да е успешен той може да бъде само дясноцентристки.

Орязването на разходите на министерствата,  как ще се актуализира бюджетът на здравната каса, какви промени се предлагат в банковото законодателство, позволяващи чрез повече банки да се изплащат гарантираните влогове на депозантите  - на тези и други въпроси отговорите на Мартин Димитров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54