РП: На фона на критичното ниво на държавните пари липсата на тефтерчета и най-вече липса на реформи идват и опасения от загуба на европейски средства - ужасяваща сума, ако се съди по думите на вицепремиерът Томислав Дончев. Добрата новина пък дойде в петък миналата седмица, когато стана ясно, че Брюксел размразява парите по „Околна среда”. Повод министър-председателят Бойко Борисов да поздрави депутатите от всички парламентарни групи. Информацията, ако съдим реално, обаче е само капка в морето, наречено европейски средства за възможните правилни пътища пред най-бедната страна от голямото семейство, които да ни изведат на печелившите позиции - интервю с Любов Панайотова, директор на Фондация "Европейски институт".
Любов Панайотова: Аз също бях много притеснена от изказването на вицепремиера Дончев, че средствата, които той си е представял, че ще се загубят, защото никой не си прави илюзии, че ние можехме в този първи период да усвоим огромната сума, която беше заделена, да кажа, за България, за да може да се направят всичките реформи, които искахме, за да се изпълнят оперативните програми. Ние сменихме много правителства, а самият период тръгна с изключително лоши темпове. Имахме 2007, 2008 г. – нулеви години, 2008 – спрени програми, таман тръгнали и спрени и ние завършваме периода по същия начин. Виждаме, че две от програмите са спрени, а добрата новина вие я споменахте е „Околна среда” – там има изключително много средства ако, ако администрацията успее много бързо да пусне определени процедури и да се разплати с длъжници, да няма оспорвани плащания и да няма връщане и преразглеждане на действия както от българска страна, така и естествено от Брюксел за допълнителни корекции, това ще бъде много добра. Аз се надявам и „Регионално развитие” да бъдат отпуснати парите, защото тези две програми са програмите с най-много средства, които наистина могат да бъдат загубени. А в този момент, в който говорим за свръх дефицит, теглим нов заем и всички икономисти са на прага на песимизма, това е най-меката дума, която мога да употребя, всеки евро цент е от значение.
Р. П.: Има какво още да направи новото правителство, за да спаси поне част от тази сума, която е отпусната за България, изобщо какъв процент от средствата вие смятате, че наистина могат да дойдат в България при тази ситуация, която очертахте?
Л. П.: Аз не мога да ви кажа процент. Песимистичните неща, които се говореха в началото на кабинета Орешарски беше, че ние имаме под 50 % усвояемост. Сега това дали е вярно или не, какво направи правителството, експертното правителство, на кабинета Орешарски, доколко размени. Вижте, администрацията и обучените хора трябва да имат някаква стабилност, за да могат да извършват всичките процедури рутинни, когато непрекъснато се променят директори, началници, повече според моите наблюдения от година и половина администрацията не работи. Тя чака някакво политическо ръководство, тя чака стабилност.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..