Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път от три години имаме непредизборен бюджет

Васил Велев

Започваме разговор и по още една много гореща за държавата тема, защото тя също е свързана с интереси и с пари. Бюджетът за следващата година не е революционен според експертите. Държавата пак ще харчи повече отколкото е могла да събере. 

 Бизнесът ще получи още малко тежести на този фон. Дългът ще продължава да расте. Но новината е, че правителството се кани да свие държавния си апарат като се цели в 10-процентно спестяване в разходите за заплати например. Има и други новости. И сега, за да попитаме за какво ще стигнат актуализираните милиарди в държавния бюджет – гледната точка на работодателите търсим от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Кажете, г-н Велев, след като прочетохте анализа, цифрите и данните, които видяхте забелязахте ли те да дават заявки за реформи, които ще се осъществят в интерес на икономиката в държавата.

Васил Велев: Първият прочит на проекто-бюджета показва, че за първи път от три години имаме един не предизборен бюджет. Какво имам предвид? Един по-реалистично направен бюджет, консервативно направен, изпълним по приходите, защото последните две години имахме твърде амбициозни приходи, които беше малко вероятно да се изпълнят.  Докато сега виждаме даже по-скоро малко подценена приходна част и ръст на брутния вътрешен продукт и от там по-лесно изпълним, нека така да го наречем, като в разходите основното свиване е, и това е правилно, и това е в разходите за държавно управление, държавна администрация – тези около 400 милиона лева, която икономия отива реално за увеличение на пенсиите и за известно намаление на дупката в хазната на бюджетния дефицит.

Иначе като цяло ние подкрепяме преразпределението на брутния вътрешен продукт през бюджета да се държи под 40 %  и това твърдо изискване на бизнеса е спазено в този проект....

Просто финансовата дисциплина изведнъж рухна – събират се по-малко пари в бюджета..

Р. П.: Г-н Велев, вие заговорихте за потребителската дефлация като факт. Може ли тя обаче да бъде един плашещ феномен за икономика като нашата, когато доходите стангнират и всъщност е свързана с административно налагане на решения за потискане на цените?

В. В.: Всъщност това административно потискане на цените приключи с ръста на цените на ел. енергия и за следващата година се очаква минимална инфлация, прогнозата за следващата година е средно годишно да има 0,1 % инфлация – това е прогнозата на правителството. Нашата прогноза е за по-голяма инфлация – от порядъка на 0,5 % така, че с дефлацията приключваме тази година. Това не е причина да се търси административно увеличаване на възнагражденията, откъдето щяло да се увеличи потреблението и да се преодолее дефлацията.

Трябва да се насърчава износът, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки, защото потреблението у нас е потребление на вносни стоки. Ние до там сме се докарали, че се храним с 80 % вносни стоки...

Финалното изречение е, че бюджета е консервативно реалистичен. По-скоро ние като работодатели ще го подкрепим с тези забележки – ние ще искаме да видим и продължаване на реформата за такса битови отпадъци. Тя беше започната и имаше, и има още, макар и теоретична възможност да бъде довършена и от следващата година най-накрая да се плаща тази такса пропорционално на направените боклуци, а не пропорционално на стойността на имота. Бихме искали да видим най-накрая отмяна на тази несправедливост  първите три дни болнични да се плащат от работодателя при условие, че той вече е осигурил работника за този риск.

За данъчната политика, пенсионната реформа, минимална работна заплата, бюджетни приходи, дефицити, инфлация, дефлация и други аспекти на бюджетната  политика  – чуйте тук от интервюто на Веселина Пеева с председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45