Смут и буря от възмущение сред творческите среди у нас.
Изборът на Слави Бинев за председател на Комисията за култура и медии в Парламента бе определен от тях като обида и позорно пренебрегване на на тази така съществена за цивилизационните напъни на държавата да бъде не само забелязана, но и призната територия на духовност, равнопоставена с останалите безспорно утвнърдени в еманципирана Европа. Би звучало смешно, ако нямаше толкова многозначен заряд подобно питане в мрежата, взривена от реакции като това: А сега Кубрат Пулев кога ще оглави Националната опера?! Сред търсачите на алтернативни културни убежища, по принуда извън страната ни, са артисти, художници, издатели. Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев стигна дори и по-далеч в открито писмо със заканата си да сезира ЕК и ЕНП, за това, че културата в България е жестоко дискриминирана. Режисьорът Явор Гърдев – в очакване на въпросите ни:
РП - Каква беше Вашата първоначална реакция след новината за избора, а и след това по-късно, за да стигнете до усещане, че има и някаква прагматика в подобен подход при избора?
Явор Гърдев: - Аз съм далеч от идеята да драматизирам, защото Българската държава през последните години ни поднася толкова изненади, че аз започвам да свиквам с тях. Дори и когато човек има някаква защитна настройка, по-скоро реакцията е „А – а-а” отново. В този смисъл тези ходове започват да издават системност, а не някаква неочакваност. Това е характерно за обществените процеси у нас през последните години, но повтарянето е с педантично постоянство, т.е. има опит от страна на държавата тя да наложи нормата, че това е нормалното положение на нещата.
РП: Дали пък този избор не алага у нас убеждението, че хората трябва да бъдат възпитавани в по-различни от досега утвърдените културни стандарти?
Гърдев: Страхувам се, че никой не е имал предвид нещата по същество – че хората трябва да бъдат възпитавани каква да бъде културата. По-скоро става въпрос за разпределение на зоните на културата, по които текат съответните финансови потоци и това се случва все повече без оглед на предмета или сферата.
РП: Слави Бинев е човек от ъндърграунда в съзнанието на хората като цяло, за него е известно, че е свързан с верига от нощни клубове, с няколко скандала, с чалга, представителен църковен сан обаче и още в биографията си факта, че е избран за евродепутат.....
Гърдев: Все пак по Конституцията на България депутатите могат да бъдат избирани и избраните депутати след това могат да бъдат избирани и за членове и председатели на комисии. Проблемът не се състои в това дали е юридически чисто присъствието на Слави Бинев в тази комисия, а в това, че в обществото освен икономически интереси и юридически регулации съществува някакъв дух на общоприети неща и ценности. Скандалите идват не от това, че не се признава някакъв избор, а в особената недипломатичност и политическо късогледство – изкуството на политиката е от наличния избор да се избере една ситуа;ция, в която системата би могла да работи. Случва се обратното – постоянно се залагат бомби в системата, спомняте си до какво доведе изборът на Пеевски. В българската политика има криза на неразбиране за това какво е уместно да се прави, какво е политично и дипломатично да се прави. Политическата класа не разбира това. Тя е редуцирала разбирането си за общество до регулация на интереси само, кето означава, че не владее изкуството на политиката.
Повече чуйте от интервюто на Веселина Пеева с режисьора Явор Гърдев тук:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..