Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Принципът е минималната заплата да е 50% от средната

Финансовият министър Владислав Горанов е предложил днес на кабинета, в рамките на тригодишната прогноза да бъде включено поетапно увеличение на минималната работна заплата както следва: от 1 януари 2015 година от 340 на 360 лв.; от 1 юли 2015 от 360 на 380 лв. ; от 1 януари 2016 г. от 380 на 420 лв.; от 1 януари 2017 - от 420 на 460 лв. 

Това каза финансовият министър на пресконференция след извънредното заседание на правителството на което бяха обсъдени бюджетните закони за 2015 г.  Горанов посочи, че с увеличаването на минималната работна  заплата ще се създаде предпоставка за увеличение на доходите и ще се отговори на очакванията, че постепенно ще се върви към сближаване на минималната работна заплата към средната. 

В момента съотношението е около 42 процента и е относително ниско за европейските стандарти, отбеляза Горанов. Той посочи, че промяната в позицията му е настъпила в резултат на консултациите със социалните партньори и позициите, изразени от няколко работодателски организации. Основните ми опасения за натиск на пазара на труда не срещнаха разбиране, добави той. 

В интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков заяви, че синдикатите подкрепят решението на правителството. Тази мярка не води до загуби в бюджета, коментира Ненчев. По думите му безпокойството е в евентуални съкращения в нископлатените сектори. 
По принцип идеята за минималната работна заплата е да бъде около 50 процента от средната заплата. В момента средната е около 800 лева, затова КНСБ настоява за 400 лева минимална, каза Ненков. С него разговаря Емил Костов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04