Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивската опера разказва с танц зимната приказка "Лешникотрошачката"

Отново след много години на пловдивска сцена се поставя класическо балетно заглавие. Премиерният спектакъл на „Лешникотрошачката” от Чайковски ще бъде тази вечер от 19 часа в Градския дом на културата „Борис Христов”.

Хореографията на един от най-красивите балетни спектакли е дело на Боряна Сечанова, директор на балет „Арабеск”, която сътворява вълшебна феерия с танцуващи балерини на палци. Художникът Иван Токаджиев й помага, като превръща сцената в бяла приказка с над 500 метра тюл. В „Лешникотрошачката” се включва и любимата на децата Госпожа Опера, която се преобразява в Снежна кралица и твори вълшебства заедно с майстора на играчки Дроселмайер.

„Лешникотрошачката" се ражда през 1892 г. в Мариинския театър в Санкт Петербург. От тогава балетът се поставя по традиция всяка година по Коледа. Либрето е на Всеволожки - Петипа, по едноименната приказка на немския музикант, писател и художник Ернст Теодор Амадеус Хофман. 

Държавна опера Пловдив пренася празничната традиция на световните оперни театри като включва в афиша си коледните заглавия  „Лешникотрошачката”, „Хензел и Гретел” и „Бохеми”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Представят литературното наследство на Стефан Памуков

Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" .  Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..

публикувано на 07.05.25 в 07:13

Цвета Марова представя живопис в галерия "Сигна"

Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията.  Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...

публикувано на 07.05.25 в 07:01

Всички посрещат с голяма радост Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58