Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Направиха първата крачка към електронната здравна карта

| обновено на 08.12.14 в 13:33

От април  2015 г. всеки здравноосигурен пациент, който постъпва в болница,  в реално време и  едновременно, ще бъде въвеждан  в еднинната регистрационна система на НЗОК  и в  съответното лечебно заведение. Същото ще се случва и когато  го  изписват от здравното заведение. 

За целта при приема и напускането на лечебното заведение, пациентите ще трябва да представят на регистратурата свой български личен документ. След като системата провери дали документът е валиден, ще обработи данните от него и ще регистрира хоспитализацията, като едновременно ще  изпрати информация за това в централното управление на НЗОК. 

Затова всички 367 болници в цялата страна трябва да закупят специални електронни четци,  обясни  Мартин Банков, ръководител на проекта. По думите му цената на четците  е между 1000 и 2500 лева и ще се купуват от  болниците. Регистрационната система има за цел да бъде завишен контролът в лечебните заведения, да бъде намалена вероятността от отчитане на неизвършена дейност, надписване на дейности и фиктивни хоспитализации, обясни говорителята на НЗОК Багряна Маркова. 

Тя уточни, че проектът е  на стойност 60 хиляди лева .Финансира  се от  НЗОК  и с него се прави  първата стъпка към електронната  здровна карта . Днес  системата бе презентирана  пред  директорите на РЗОК и болниците в Южна България. Предстоят още няколко подобни срещи в Стара Загора, Бургас, Плевен и София.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

16 депутати са незаконно в Парламента

Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. Решението на съда е публикувано на сайта на институцията. През ноември миналата година Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет оспорване в 52 секции законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в 51-вото..

обновено на 13.03.25 в 17:29

Можем да се справим с изборните нарушения със 100 % машинно гласуване

Президентът Румен Радев призова за кардинални промени в изборното законодателство, но внимателно и без бързане. Необходима е промяна в начина на гласуване и начина на неговото отчитане, заяви държавният глава.  На среща със студенти в Пловдивския университет Радев посочи, че  ч естните избори са във фундамента на демокрацията и на..

обновено на 13.03.25 в 17:29

Измамник завлече мъж с 35 000 лева за "болно дете"

Районна прокуратура – Пловдив повдигна обвинение и задържа 29- годишен мъж за измама по интернет и телефона от 34 700 лева на друг мъж.  Престъплението е извършено през последните четири месеца в Пловдив.  Пострадалият 61-годишен мъж видял в социалните мрежи публикуван призив за събиране на помощ за лечението на болно дете. Съобщението било..

обновено на 13.03.25 в 17:28

В Пазарджик глобяват родители на малолетни ездачи на тротинетки

В Пазарджик и всички общински центрове в областта започнаха проверки на велосипедисти и управляващи тротинетки за нарушения при управлението им.  Изтъква се, че е абсолютно забранено  електрическите скутери да се дават на  малолетни (под 14 години), а дори да са навършили тази възраст,  непълнолетните обичайно ги карат без каска, изправни..

публикувано на 13.03.25 в 17:27

Хванаха отново интернет търговка с менте маркови стоки

15 хиляди лева гаранция трябва да плати 40- годишна жена, обвинена в търговия с дрехи, имитиращи световни марки.  При акция на полицията в нейния склад са иззети 1700 блузи, тениски, ризи, дънки, обувки и чанти с фалшивото лого на известни брандове.  Жената е рекламирала и продавала  стоките в социалните мрежи и по интернет сайтове.  По..

обновено на 13.03.25 в 16:26