Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките представя днес доклад за бюджет 2015 на държавата.
В аванс отговорите на въпросите ще се подобри ли бизнес климата у нас, ще се вдигнат ли цените и ръст или намаление на безработицатата ни очаква, търсим от директора на Института проф. д-р Митко Димитров.
Р.П.: Бюджет 2015 общо взето търпи критики в общественото пространство. Наричат го бюджет на статуквото, нереформаторски, консервативен, пица в кутия с двойно дъно. Вашият коментар?М.Д.: Положителен е фактът, че този бюджет успя или Министерството на финансите, респективно правителството, успяха да върнат бюджетния дефицит в 3-процентовата граница, т. е. това е сигнал за бизнеса и в България, и извън България, за потенциални инвеститори, че свръх дефицита от миналата година е било нещо случайно, т. е. страната продължава да бъде стабилна и това за мене е много важен сигнал и наистина заслужава да се отбележи. Понеже има различни оценки на значението на бюджета, аз искам пак да повторя – значи, това е сигнал за бизнеса, това е сигнал за средата за правене на бизнес в България, това не е отчет пред Брюксел, т. е. някой път се представя като ученици трябва да се отчетат пред учителката си, да не ги накаже и т. н. Не е това проблемът. Проблемът е за сигнала, който даваме на бизнеса в България и в света.
Р. П.: Т. е. очаква ли се в този случай подобряване на бизнес климата в страната, което пък би трябвало да доведе до увеличение на инвестициите?
М. Д.: Това е положителен сигнал по този пункт иначе неблагоприятните процеси, тенденции в средата си остават. Няма да бъде основателно да очакваме някакъв много голям растеж. Растежът, както знаете, е в рамките на 1 %, т. е. почти незабележим и в този смисъл той не е достатъчен, за да окаже влияние върху доходите – нещо, което да се почувства върху заетостта, върху доходите. В този смисъл следващата година пак ще бъде подобна на сегашната по отношение на растежа.
Р. П.: Т. е. икономически ръст прогнозирате около 3 %, така ли?
М. Д.: Не, не, много по-малко. Аз казах, че е ако над 3 %, над 3 – 4 % така се приема общо взето като нещо, което е сигурно, че едва тогава това ще се отрази върху доходите на хората и върху заетостта, т. е. процент под 3 – 4 % хората няма да могат да го почувстват като реално положително развитие.
Р. П.: Т. е. икономическият ръст ще е нисък и нестабилен, с една дума, или?
М. Д.: За съжаление той е стабилен, но е много ниско равнището...
............
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..