Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не знае ще имате ли пари за пенсии след 20 и 30 години

Димитър Делчев

Кой ще спечели от псевдоупражнението „избери си сам  пенсия” и ще доведе ли то до  това, осигуряващите се  да се превърнат в големия губещ, а държавата – в големия печеливш? 

 Парламентарната бюджетна комисия  прие предложението да се даде  право на хората да решат сами дали парите, които в момента отиват  в частните пенсионни фондове, да се внасят в тях, или – в НОИ. Свобода под натиск, национализация на вноските ли са  промените в същността си, разрушаващи философията на  пенсионния модел в страната? Това разбрахме от парламентарния шум, достигнал до нас по темата. Защо  държавата иска да сложи ръка върху парите за пенсия  и ще върнат ли обсъжданите законодателни инициативи доверието в пенсионната система – въпроса задаваме на  юриста  от ДБГ и секретар на парламентарната група на РБ Димитър Делчев. 

Преди да задам конкретния въпрос обаче ми се иска да повторим, че решението беше взето вчера с едно много нетипично мнозинство, което беше в лицето на помощта на ДПС и на Патриотичния фронт, подкрепа получиха ГЕРБ за това свое предложение в бюджетната комисия. Вие, реформаторите, се въздържахте, между другото заедно с БСП, с Атака, с хората на Бареков, но точно от вас като че ли това предварително не се очакваше, въпреки че заявихте, че имате някои съображения по темата. Кои точно обърнаха каруцата, за да подкрепите една такава идея?

Димитър Делчев: Аз бързам да кажа не виждайте в това някаква нова коалиция. Не е такъв случаят. Случаят е по-скоро, как да го кажа, разочарование от подхода, който ГЕРБ възприеха по отношение на този въпрос. Всъщност, Реформаторският блок, и ако трябва да съм честен, и Движение „България на гражданите” като част от Реформаторския блок реагирахме първи в случая като още в понеделник ние заявихме, че начина на взимане на това решение е едно много важно решение, с което се променя цялата философия на пенсионната система, беше погрешен. Това решение беше взето от ГЕРБ, без да се консултират с работодателите, без да оценят въздействието върху бизнеса и като цяло върху пенсионния модел и най-важното, без да се консултират с коалиционния си партньор в лицето на Реформаторския блок. Ние не знаехме за това решение и разбрахме за него от меморандума, който ГЕРБ подписаха със синдикатите, а имаме хиляди документи, които казват, че такива важни въпроси се решават между нас и ГЕРБ първо и след това се представят на широката общественост.

Р. П.: Г-н Делчев, Да, разбрах ви, но тъй като става въпрос все пак за една парламентарна процедурна технология кажете по същество коя част от тези предложения на вас ви се струват неработещи.

Д. Д.: По същество искам да кажа следното: този въпрос касае втория стълб на пенсионната система – това е задължителното доброволно осигуряване.  Те връщат стария модел – тогава, когато го нямаше, тогава, когато всичко беше само НОИ. Те искат да кажат следното – ние ще дадем свободния избор на хората да решават, но реално те не дават свободен избор на хората да решават. Реално се получава като мишката, която тича в клетката. Защо? Защото  ако хората в едногодишен срок не заявят, че те искат да са в пенсионен фонд, имам предвид тези, които тепърва започват да се осигуряват те автоматично отиват в НОИ и няма връщане назад. Ако те пропуснат този едногодишен срок това е решение за цял живот и това е решение, което държавата им налага. Нека си даваме сметка, че НОИ има постъпления по първия стълб на пенсионната реформа. Всички тези пари, които ние плащаме за осигуровки отиват в голямата си степен в НОИ. Само 5 % се разпределят между пенсионните дружества по лични партиди на всеки човек. Т. е. ако вие утре отидете в пенсионно дружество, фонд и проверите колко са ви парите не можете да видите сумата, която се е натрупала.

Р. П.: Правя го най-редовно, между другото, аз съм от тези, които се самоосигуряват.

Д. Д.: Правилно. И вие най-вероятно знаете вашия пенсионен фонд как инвестира парите ви, дали е с добра доходност и можете всеки момент да си смените единия пенсионен фонд с другия ако не сте доволни. Но ако вие отидете в НОИ вашите пари отиват в общия куп, с който се изплащат пенсиите на сегашните пенсионери, а дали ще има пари след 20 г., след 30 в зависимост от това кой се пенсионира и колко му е възрастта, това никой не знае.

Р. П.: Всъщност, това е и основният препъни камък в предложението, че хората си задават основния въпрос – каква ще бъде съдбата на техните пари, при условие, че съвсем добросъвестно са се  осигурявали до този момент и защо с техните пари всъщност трябва да се  пълнят дупките в системата на НОИ.

.....................





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49