„Криминализирането на неплащането на осигуровки отваря още една врата за нов вид корупция”, заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от ИПИ Калоян Стайков.
По думите му, поправката в Наказателния кодекс, която беше приета от Парламента, няма да реши финансовите пробойни в държавата, защото коренът на проблема е липса на доверие в системата и ако управляващите искат да подобрят събираемостта на осигуровките, трябва да работят точно в тази насока.
Според икономиста от ИПИ, големият въпрос е как ще стане прилагането на мерките.
„Знаем, че има доста голяма възможност за корупция и някои фирми просто ще бъдат наказвани, а други ще си плащат, за да не търпят санкции”, коментира още Калоян Стайков.
Той е категоричен, че хората не виждат връзка с това което внасят и това, което получават като услуга от пенсионната и здравната система и ефектът от приетите мерки ще е нулев.
„Не може една трета от брутната заплата да отива за например пенсионна осигуровка, а в същото време пенсиите да са ниски. Как да убедите някой, че това е логично”, допълни още икономистът.
От своя страна Диана Йорданова от ПП ГЕРБ, вносителите на въпросните текстове за промяна в Наказателния кодекс, заяви, че предложението е обсъждано в многобройни разговори с колегите им депутати, със синдикатите и с различни представители на бизнес организации.
Според нея е време да се тръгне отнякъде още повече, че на практика укриването на осигурителни вноски с предложените промени се приравнява с укриването на данъци.
"Така че нищо по-различно и нищо по-ново – тъй като тези текстове ги има за данъците в момента се направиха текстове и за осигурителните вноски", категорична е тя.
По думите и, системата на ДОО и в момента се дофинансира с доста сериозни суми.
"Крайно време е след като всички искаме толкова много от държавата и държавата да е длъжна да предотвратява рискове и да покрива загуби. Пресен случай е КТБ – приблизително 3 милиарда лева бяха дадени за обезпечените депозити, би следвало в крайна сметка и държавата да бъде доста по-взискателна, а нейните контролни органи да изпълняват така, както трябва работата си - доста по-стриктно.Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..