Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Коста Биков гостува в „Молескин“

В последния брой на „Молескин“ за тази година ще имате възможността да чуете един по-специален разговор с един много специален гост – кино режисьорът Коста Биков.

 В „Молескин“ той ще разкаже не само за любимата си музика, но и за още по-голямата си любов към киното и към големите кино режисьори на 20 век. А когато думите не стигат, той ще пее и свири на своята китара.

Коста Биков е добре познат с филмите си „Живот до поискване“ и „Прилив на нежност“. В началото на декември в рамките на фестивала на българското документално и анимационно кино Златен ритон той представи своя последен документален филм „Гражданинът кино“, посветен на големия български кино критик и историк професор Тодор Андрейков. 

Пловдивските киномани познават Коста Биков още и от двете издания на кино лекторията, която той изнасяше в ателие „Чаушев“ и в която представяше едни от най-важните филми в световното кино. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Випуск `99 на НХГ "Цанко Лавренов" показва обща изложба

Изложба "Випуск 1999" на Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов", която е посветена на 50 години от създаването на училището, ще се открие тази вечер в Културния център на Радио Пловдив.  Преподавателят Ангел Китипов е куратор на експозицията, която ще представи произведения в различни техники и стилове, създадени от бившите..

публикувано на 15.10.25 в 07:07

Великите европейци - Пол Маккартни, първа част

На 6 юли 1957-ма година се случва знаменита среща между две момчета, която отваря широко вратите на света към един необятен музикален феномен. В църквата „Свети Петър” в Уултън, един от южните квартали на Ливърпул, Пол среща Джон и му изсвирва една малка песничка на Литъл Ричард - Long Tall Sally, което може да се преведе като „Дългата, кльощава Сали”...

публикувано на 14.10.25 в 17:43

„Годината започва в неделя“ в „Петното на Роршах“

Продължават срещите в Литературен Салон "Spirt & Spirit" и Пловдив чете. Тази вечер в клуб „Петното на Роршах“ ще е представянето на последния роман на Яница Радева - „Годината, която започна в неделя“. Модератор на срещата ще бъде писателката Ина Иванова. Романът е написан през 2024 г. Сюжетът  с е развива през 1967 година в едно малко..

обновено на 14.10.25 в 06:59

"Сакрално" на Иван Милушев във "Възраждане"

Художникът Иван Милушев открива изложба с библейски и митологични сюжети тази вечер в галерия "Възраждане". Експозицията носи името “Сакрално” и представя различни сюжети като Осанна, блудният син, Орфей и Евридика, тялото Христово – пиета. Персонажите в картините на художника са малобройни – една – две фигури, но успяват да поберат в себе си..

публикувано на 14.10.25 в 06:58

Преге - предаване за света на книгите, 11 - 17 октомври

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11. 10. 2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оскар Уайлд. Комедии („Ветрилото на лейди Уиндърмиър“,„Жена без значение“,„Идеалният съпруг“ и „Колко е важно да бъдеш сериозен“). 280 стр., ок.6А, Колибри, 2025. Кобо Абе. Чуждо лице. 224 стр., ок5А,..

публикувано на 13.10.25 в 10:19