Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината не ни върна нормалното социално живеене

Страхил Делийски

Държавата – по-непредсказуема от 16-годишен тийнейджър. Ако има нещо плашещо в това сравнение, което  прочетох в пресата преди дни,  това е усещането за продължителност на диспропорциите между очакванията и реалността. 

 Смяната на три правителства, управленските грешки, липсата на доверие в институциите и на управленска хомогенност ни доведоха до ъгъла, зад който отчаянието и бедността избуяват  - феномени, които не ни дават добра европейска атестация. От Страхил Делийски – политолог и философ в СУ „Климент Охридски” очакваме коментар за политическите събития през отминаващата 2014-та година.

Страхил Делийски: За съжаление бих добавил нещо позитивно към така нарисуваната от вас картина.

Р. П.: За съжаление?!

С. Д.: Да. Между другото, когато си говорехме предварително за този разговор много се чудех в навечерието на новата година какво да бъде онзи позитивен смисъл или онова позитивно явление, с което да завършим анализа на настоящата година. Но надявам се днес да стигнем до него интуитивно. Вие сте абсолютно прави за това, че усещането за криза, за напрежение, за социален страх ако щете е онова усещане, което дефинира начина, по който тупти обществения пулс в България и последната година. Към това трябва да прибавим и политическата нестабилност, липсата на последователни политически действия, смяната на правителства, знаем, че за съжаление българската политическа система е такава, че изключително много зависи от конфигурацията на власт. Ако, да речем, в Белгия могат да си позволят година без правителство, защото държавната машина, бюрокрацията работи  без относително на това кой управлява – в България това не може да се случи. Така че на този фон все по-ясно се виждат социалните разделения, все по-ясно се виждат социалните и културните диспропорции в българското общество. Една изключително, нека да го кажем директно забравена периферия и то под периферия не разбираме само някакви малки селца и паланки, под периферия разбираме едни прилично големи градове – български градове и  с традиции и една като че ли малко по-различно живееща столица. Но това е само един пласт от разкъсания социален и политически свят на България – този пласт „център – периферия”. Тази година не успя да ни върне към нормално социално живеене, за съжаление.

Р. П.: Аз искам да ви попитам, г-н Делийски, дали може да се каже като цяло, че има някаква метаморфоза на статуквото през тази година? Промени ли се нещо в стила на управление?

С. Д.: Нищо не се промени. Единственото, което се промени е, че на глас да казваме нещо, което всички си го мислехме до преди това...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие – да..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55