Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прегръдка от Париж за Пловдив

Светлините на Париж са  невиждана красота, но по-важна е другата светлина. На всеки човек му е дадена светлина и той я носи със себе си. Това каза от Париж пловдивчанката и пианистка проф. Галина Врачева, която ще посрещне в световния град Новата година.

 В Париж в новогодишната нощ всеки излиза на улицата, ако е с кола, спира и излиза навън и се прегръща с хората, които среща, дори и  с непознатите. И си пожелава само хубави неща. Прегръдка и за Пловдив.

 Да не вярваме в глупавите игри на съдбата, и егоцентричните забележки на околните,  да не гледаме назад, а да обръщаме внимание на тази светлина, която е в нас. 

Проф. Врачева пожела на всички да вярваме в хубавите неща, а за лошите да се отнася българската поговорка "Всяко чудо за три дни" -  тази поговорка впечатлява много европейците и особено французите. 

А за музиката в ден като 31 декември, какво по-хубаво от това и по улиците да звучи например увертюрата от "Прилепът" от Йохан Щраус и  Виенската филхармония.

Особено значимо в личен план за Галина Врачева е срещата и с диригента Карлос Клайбер и осмислянето на творческия път. Всеотдайността и каузата над егото. 

Галина Врачева  е пианист, композитор, професор с международна кариера. По нейна идея в Пловдив стартира българо-швейцарския проект " Франк мартен Плейърс" -оркестър от ученици на НУМЦ "Добрин Петков" в Пловдив. 

Интервюто с проф. Галина Врачева можете да чуете тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пак ванасят обществената поръчка за транспорта

Местната власт ще продължи да настоява Общинския съвет да даде зелена светлина за обявяване на обществена поръчка за обслужване на линиите от градския транспорт в Пловдив. Това заяви заместник-кмета по транспорта Александър Държиков пред Радио Пловдив след като на сесията тази седмица съветниците бламираха поръчката - 24-ма от тях гласуваха..

публикувано на 16.10.25 в 17:03

И премиерът може да е друг при преформатирането на властта

В ход е преформатирането на властта след гневната реакция във вторник на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, смята политологът Теодора Йовчева. Според нея БСП са готови на компромиси за запазването на управляващата коалиция и присъствието им в правителството, но не е ясна позицията на третия партньор - Има такъв народ. Тя припомни позицията на..

публикувано на 16.10.25 в 16:54

Хората в област Пловдив не искат нови избори

В програма "Точно днес" разговор с  Георги Мараджиев , лидер на ГЕРБ в област Пловдив. По заръка на Бойко Борисов - той с депутатите от областта заедно провеждат срещи с членовете на партията, какво е констатирано и какво се очаква като заключение. Мараджиев акцентира, че първите срещи тази седмица са преминали успешно, но подобни разговори се..

публикувано на 16.10.25 в 10:32

Преформатирането на властта няма официално да е с ДПС-НН

След загубата на изборите в Пазарджик от ГЕРБ заговориха за преформатиране на централната власт. Какво се очаква от водещите партии, ще се стигне ли до нова спирала от вотове, питаме политолога доц. д-р Даниела Пастармаджиева , преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Какво е новото днес? Много нови са резултатите на..

публикувано на 16.10.25 в 09:45

Доц. Елеан Зънзов е „Лекар на годината 2025“ за Пловдив

На тържествена церемония, проведена броени дни преди Деня на българския лекар, Районната лекарска колегия на Българския лекарски съюз – Пловдив връчи престижните годишни отличия за 2025 година.  Голямата награда „Лекар на годината 2025“ за област Пловдив бе присъдена на доц. д-р Елеан Зънзов – ръководител на Клиниката по..

обновено на 16.10.25 в 08:47