За политиците и очакваните партийни страсти през новата година разговаряме с Първан Сименов. Той ни ориентира в прогнозата на социолозите: "Ще има ли избори "две в едно" през тази пролет или късна есен?"
Какво да очакваме през тази нова година - ще има ли избор след избор?
Първан Симеонов: Или избор заедно с избор. Вижте, логиката говори, че ситуацията е крайно динамична и всякакви изненади са възможни, така че и тази перспектива не бива да се изпуска от поглед. Първо, на пролет ще има един имиджов тест на това управление на тема Шенген – на тема мониторингов доклад, така че първата спекулация, която сега се върти, знаете, е ще има ли избори на пролет. Втората е ще има ли избори на есен заедно с местните избори, а единственото сигурно за това е, че много ще се говори за него и все повече ще се говори за него. Все пак аз обаче мисля, че това да има предсрочни избори през 2015 г. е възможен, но не и най-вероятният вариант по няколко причини. Първо, мисля, че с развитията в Русия, Украйна, с развитията в Турция, с Ислямска държава и т. н. България като звено, макар и малко в световната геополитическа карта става може би малко по-важна в очите на своите западни партньори. Те имат по-видим интерес България да е стабилна и властта тук да е стабилна.
А и в това правителство аз виждам директно западно и още по-западно участие. Това е един от факторите за стабилност. Вторият фактор за стабилност, който и данните отчитат това са обществените настроения. Сравнително нисък протестен потенциал, висока умора от годините на криза и протести, сравнително ниско желание за бързи нови избори. Това се споделя не само от публиката, но и от управляващата, да не кажа и от опозицията. Така че има едно интуитивно усещане в обществото и в елита, че резки движения за противопоказни в тази ситуация, в която България е горе долу на ръба.
Има още няколко фактора за стабилността на това управленско формирование. Не на последно място е точно фрагментираният парламент, който дава винаги динамични възможности, винаги има чакащи на опашка до подкрепят, както се вижда, отделно от това няма, особено след падането на КТБ, няма голяма политикоикономическа групировка в страната, която да стои срещу този кабинет, повечето от тях ми се струва, че стоят заедно с него, и всички тези неща вкупом, вероятно пропускам много, ме кара да мисля, че 2015-та са възможни всякакви преконфигурирания включително на парламентарното мнозинство, включително в самия кабинет, но избори през 2015-та ми се виждат по-малко вероятни, не и невъзможни, най-малкото не виждам ГЕРБ в момента да е сигурен кой знае колко по-доброто си представяне в едни нови избори, отделно от това малките играчи в коалицията нямат директен интерес от бързи нови избори, на всичкото отгоре не се очертава и някаква голяма обществена алтернатива. Знаете, в предни години, когато е миришела на избори е имало някой да седи на резервната скамейка. Сега никой не седи там – всички влязоха в парламента, да не кажа всички влязоха във властта. Така че откъдето и да го гледаме ако не се случи някакъв външен сериозен трус логиката говори, че хоризонта все пак е 2016-та и прословутите президентски избори, но нека не избързваме с прогнозите, поне на това ни научиха последните години.
.................
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..