В първото за настоящата година издание на литературния салон „Spirt&Spirit” в клуб „Петното на Роршах”тази вечер от 19 ч. ще бъдат представени новите книги на писателите Гълъб Ковачев и Владимир Левчев. Това е и формалният повод да разговаряме с писателя, интелектуалец Владимир Левчев.
Р.П: Здравейте, г-н Левчев, възможно ли е модерният Запад да се окаже пометен от урагана на ксенофобията и омразата,, култивирана от примитивизма и незачитането на културните, психологическите и верските различия днес? За онази асиметрия на ценностната система и моралния дисбаланс на времето говорим, за сигурността като мисия в глобалния свят, свободата като кауза и етика с национален привкус. Словото казва не много, а всичко, съгласен ли сте?
Владимир Левчев: С кое да съм съгласен – с тероризма, който ще помете Запада или ксенофобията? Всичко е възможно, възможно е светът да бъде пометен от различни стихии, най-вероятната от които е човешката глупост, но дълбоко се надявам това да не стане.
Р.П: Мултикултурното взаимодействие, за което непрекъснато се говореше през последните години, се превърна в мултикултурно напрежение. Забелязахте ли кога се случи тази метаморфоза?
Левчев: В България аз забелязвам обратната тенденция. Смятам по принцип, че българите са толерантен народ и Левски е мечтаел за „чиста и свята република”, в която всички ще имат равни права независимо от етнос и религия. Днес има като че ли по-голяма нетолерантност, отколкото в миналото обаче. Ето, знаете за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Тогава е имало като че ли по-малко антисимитизъм, а в последните години сега, не зная откъде се взе, се появи. Като цяло и в българското общество и в Европа има желание за диалог. А ксенофобията е страх от различния, който плаши. Има и икономически момент в това – чужденецът е склонен да вземе работата на местния за по-малко пари. Като цяло обаче ние трябва да се научим да живеем в един глобален свят.
Р.П: ....опасностите на демокрацията?! Слабите й страни, проблемите и......
Левчев: Това не е свързано с демокрацията. Демокрация може да има в една отделна страна, без да има това движение на хора, което виждаме в съвременния свят, който е станал номадски свят, виждаме движение на хора от по-бедни към по-богати страни. Това е нещо ново, но процесът на глобализация не е от вчера. Той е започнал с кръстоносните погоди с великите географски открития, но в наше време той се чувства по-интензивно.
Р.П. Във Фейсбук написахте, че през миналата година светът стана много по-нестабилен и непредсказуем. Проблемът Русия, създаване в Сирия и Ирак на Ислямска държава, но арсеналът на ислямистите се обогати и с разстрел на журналисти. Ако те са изразители на нагласите на обществото, как ще коментирате тезата, че убийството на журналист е убийство на нагласата на едно общество?
Левчев: Светът стана по-нестабилен именно по тези причини и връщането към риториката на Студената война. Повече чуйте от звуковия файл:
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..