Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надявам се светът да не бъде пометен от човешката глупост

Снимка: БГНЕС

В  първото за настоящата година издание на литературния салон  „Spirt&Spirit” в клуб „Петното на Роршах”тази вечер от 19 ч.  ще бъдат представени новите книги на писателите Гълъб Ковачев и Владимир Левчев. Това е и формалният повод да разговаряме с писателя, интелектуалец Владимир Левчев. 

 Р.П: Здравейте, г-н Левчев, възможно ли е модерният Запад да се окаже пометен от урагана на ксенофобията и омразата,, култивирана от примитивизма и незачитането на културните, психологическите  и верските различия днес? За онази асиметрия на ценностната система и моралния дисбаланс на времето говорим, за сигурността като мисия в глобалния свят, свободата като кауза и етика с национален привкус. Словото казва не много, а всичко, съгласен ли сте?

Владимир Левчев: С кое да съм съгласен – с  тероризма, който ще помете Запада или ксенофобията? Всичко е възможно, възможно е светът да бъде пометен от различни стихии, най-вероятната от които  е човешката глупост, но дълбоко се надявам това да не стане.

Р.П:  Мултикултурното взаимодействие, за което непрекъснато се говореше през последните години, се превърна в мултикултурно напрежение. Забелязахте ли  кога се случи тази метаморфоза?

Левчев: В България аз забелязвам обратната тенденция. Смятам по принцип, че българите са толерантен народ и Левски е мечтаел за „чиста и свята република”, в която всички ще имат равни права  независимо от етнос и религия. Днес има като че ли по-голяма нетолерантност, отколкото в миналото обаче. Ето, знаете за спасяването на българските евреи  по време на Втората световна война. Тогава е имало като че ли по-малко антисимитизъм, а в последните години сега, не зная откъде се взе, се появи. Като цяло и в българското общество и в Европа има желание за диалог. А ксенофобията е страх от различния, който плаши. Има и икономически момент в това – чужденецът е склонен да вземе работата на местния за по-малко пари. Като цяло обаче ние трябва да се научим да живеем в един глобален свят.

Р.П: ....опасностите на демокрацията?! Слабите й страни, проблемите и......

Левчев:  Това не е свързано с демокрацията. Демокрация може да има в една отделна страна, без да има това движение на хора, което виждаме в съвременния свят, който е станал номадски свят, виждаме движение на хора от по-бедни към по-богати страни. Това е нещо ново, но процесът на глобализация не е от вчера. Той е започнал с кръстоносните погоди с великите географски открития, но  в наше време той се чувства по-интензивно.

Р.П.  Във Фейсбук написахте,  че през миналата година светът стана много по-нестабилен и непредсказуем. Проблемът Русия, създаване в Сирия и Ирак на Ислямска държава, но арсеналът на ислямистите се обогати и с разстрел на журналисти. Ако те са изразители на нагласите на обществото, как ще коментирате тезата, че убийството на журналист е убийство на нагласата на едно общество?

Левчев: Светът стана по-нестабилен именно по тези причини  и връщането към риториката на Студената война. Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04