Началото на годината, белязано от терор, протести и нарастваща несигурност в международен мащаб, формулира трудни въпроси за приоритетите, ценностите и самоосъзнаването ни като държава на кръстопът.
И ако поредицата знакови визити дадоха основание българският премиер да бъде припознат като фактор в осъществяването на политики, има и друг въпрос, определящ страната ни като писта за осъществяване на политики с неясни параметри и от разстояние. В този контекст само четири месеца след изборите премиерът Бойко Борисов призова съпартийците си да прегнат усилия и да открият възможната добра женска кандидатура за президент. Как да тълкуваме заявеното от лидера на ГЕРБ точно в този момент? Въпроса задавам на Стояна Георгиева – главен редактор на електронното издание „Медияпул”.
Стояна Георгиева: Този встъпителен анализ е някакси излишен на фона на поведението на министър-председателя и на хвърлената реплика от него на едно събрание на женската организация на ГЕРБ. Дълбокото ми убеждение е, че той не е имал нищо предвид. Просто е тествал почвата за политическите си опоненти.
Р.П: Да говорим за актуалните неща – управляващата коалиция събира. Изпълнителната и законодателната власт в нов орган - Съвет за развитие, орган, в който ще бъдат обсъждани всички спорни въпроси между коалиционните партньори. Как определяте сега коалиционния климат?
Ст.Георгиева: В критично състояние. Още преди съставяне на Правителството беше взето решение за съставяне на такъв орган към изпълнителната власт, който да има някакви легитимни функции, а не както в Правителството на Сакскобургготски, когато се събираше триумфиратът Кобургготски, Станишев и Доган и се вземаха някакви решения. От тази гледна точка този орган мисля, че този орган е някаква добра стъпка за напасване на политиките,за вземане на решения, за дискутиране на нещата как стоят от гледна точка на изпълнителната власт, на Парламента, на партиите, съставляващи управляващата коалиция. Не съм сигурна обаче, че наличието на такъв орган би преодолял основни проблеми, каквито възникнаха със спорната реформа на пенсионния модел. Не съм сигурна, че ГЕРБ ще се откажат от своята практика, защото такъв е маниерът им, действа се необмислено, поръчково по политики, които засягат много граждани и големи сегменти от бизнеса. Повече чуйте от звуковия файл:
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..