Началото на годината, белязано от терор, протести и нарастваща несигурност в международен мащаб, формулира трудни въпроси за приоритетите, ценностите и самоосъзнаването ни като държава на кръстопът.
И ако поредицата знакови визити дадоха основание българският премиер да бъде припознат като фактор в осъществяването на политики, има и друг въпрос, определящ страната ни като писта за осъществяване на политики с неясни параметри и от разстояние. В този контекст само четири месеца след изборите премиерът Бойко Борисов призова съпартийците си да прегнат усилия и да открият възможната добра женска кандидатура за президент. Как да тълкуваме заявеното от лидера на ГЕРБ точно в този момент? Въпроса задавам на Стояна Георгиева – главен редактор на електронното издание „Медияпул”.
Стояна Георгиева: Този встъпителен анализ е някакси излишен на фона на поведението на министър-председателя и на хвърлената реплика от него на едно събрание на женската организация на ГЕРБ. Дълбокото ми убеждение е, че той не е имал нищо предвид. Просто е тествал почвата за политическите си опоненти.
Р.П: Да говорим за актуалните неща – управляващата коалиция събира. Изпълнителната и законодателната власт в нов орган - Съвет за развитие, орган, в който ще бъдат обсъждани всички спорни въпроси между коалиционните партньори. Как определяте сега коалиционния климат?
Ст.Георгиева: В критично състояние. Още преди съставяне на Правителството беше взето решение за съставяне на такъв орган към изпълнителната власт, който да има някакви легитимни функции, а не както в Правителството на Сакскобургготски, когато се събираше триумфиратът Кобургготски, Станишев и Доган и се вземаха някакви решения. От тази гледна точка този орган мисля, че този орган е някаква добра стъпка за напасване на политиките,за вземане на решения, за дискутиране на нещата как стоят от гледна точка на изпълнителната власт, на Парламента, на партиите, съставляващи управляващата коалиция. Не съм сигурна обаче, че наличието на такъв орган би преодолял основни проблеми, каквито възникнаха със спорната реформа на пенсионния модел. Не съм сигурна, че ГЕРБ ще се откажат от своята практика, защото такъв е маниерът им, действа се необмислено, поръчково по политики, които засягат много граждани и големи сегменти от бизнеса. Повече чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..