Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рейтингът на министър Петър Москов е най- бързорастящ

Само за месец одобрението към кабинета "Борисов - 2"  се е увеличило с 2%, показва изследване на социологическа агенция "Галъп".

През декември друго изследване установи плаха надежда и желание за стабилизация. През януари изводът се потвърждава и правителството вече е с доверие от 28%, при 26 на сто миналия месец, показват последните данни. Положителна е тенденцията и при самия премиер Бойко Борисов. Недоверието към кабинета в момента е 56%, но това е чувствително по-благоприятна картина в сравнение с времето преди няколко месеца, когато то достигаше и до около 70%, отбелязват социолозите. 

Според тях не е приключила положителната инерция в общественото мнение, която се наблюдава след изборите и съставянето на правителството. Изглежда овладяна негативната тенденция в масовите очаквания за икономиката, личните финанси и свързаните с това теми. Министрите от новия кабинет постепенно набират разпознаваемост и по традиция недоверието изпреварва доверието. Любопитен е обаче случаят с министър Петър Москов, който се нарежда сред „челниците“ по доверие с 27% положителни оценки. 

Сходни процеси се наблюдават и по отношение на парламента – положителните оценки за него достигат близо до една пета от отговорите, а отрицателните по-отчетливо спадат в последните месеци. Както обикновено след избори, партиите във властта продължават да се радват на стабилна подкрепа. На въпрос ако изборите бяха сега, за коя партия бихте гласували, участниците в изследването са отговорили: за ГЕРБ - 26,3%, за БСП - 14,9%, за ДПС - 7,1%, за РБ - 5,1%, ПФ - 3,2%, АБВ - 3%, "Атака" - 2,3%.

Заедно с това, по-спокойна в сравнение с лятото изглежда и картината по традиционния въпрос „Накъде върви България?“. Една пета казват „към по-добре“, а около 60% - „към по-зле“. „Ножицата“ между негативни и позитивни оценки изглежда по-затворена в сравнение с лятото, уточняват от "Галъп". 

В края на третата година от мандата, одобрение за президентската институция споделят една трета от запитаните, а на обратното мнение са над 50%. Институцията остава на стабилни нива на популярност, макар и сравнително ниски в исторически план. 

Между 60 и 70 на сто не вярват на прокуратурата, подобна е и ситуацията в съда, сочат още данните на Галъп. Това показва, че българите биха подкрепили съдебна реформа. 
Изследването е проведено е от 9 до 15 януари сред 1009 души чрез пряко интервю по домовете. 
Със социолога от Галъп Първан Симеонов разговаря Михаил Миховски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18