Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едно от предизвикателствата пред БНР е дигитализацията

На  25 януари, преди 80 години Цар Борис III подписва Указа, който е актът за раждане на  Българското национално радио. Юбилеят е респектиращ повод за един голям и красив празник за голямото семейство на радиото и за всички българи, чиято вярност като негови слушатели са го превърнали в истински „Властелин на ефира”.

Гала концертът по случай юбилея събира на сцената на зала 1 в Националния дворец на културата на 25 януари от 18,30 ч. всички състави, които БНР има и пази. 250 певци и музиканти ще поднесат свои знакови изпълнения.

В навечерието на празника говорим с Програмния директор на  БНР Иво Тодоров.

Откъде да започнем разговора ни – от огромното благодаря за нашите слушатели или от мечтата радио?

Иво Тодоров: Да, аз във всеки случай непременно исках да благодаря на слушателите, защото макар да звучи като клише наистина без слушателите Българското национално радио не би могло да бъде това, което е. Слушателите са тези, които ни дават стимул, които дават темите, които споделят своите проблеми и ние, надявам се, в голяма степен помагаме за решаването на тези проблеми, така че наистина им благодарим.

Р. П.: Нашият генерален директор Радослав Янкулов каза в едно от интервютата, които даде по повод годишнината – 80 г. на БНР, че на радиото вярват, вярват като обществена медия, на ефир наравно примерно с „24 часа” и БТВ. Как заслужихме това доверие през годините, кое е това, което искате да отбележим сега, г-н Тодоров?

И. Т.: Без съмнение Българското национално радио е медията, която запази най-голямо обществено доверие през тези години, а това са цели 80 г. Като се замислим това е много време и наистина през всичките тези години радиото беше и партньор, и другар, и приятел, и събеседник на българите, на нашите слушатели. Мисля, че това помогна да запазим голямото обществено доверие. От друга страна радиото е медия, която е много динамична и се развива много бързо. БНР през последните години показа, че е в крак с новите технологии, реагира адекватно на интернет, което е най-голямото предизвикателство към традиционните медии радиото и телевизията и мисля, че присъстваме много успешно в интернет благодарение на сайта „bnr.bg”, благодарение на социалните мрежи, което според мене е много важно. По този начин търсим и надявам се намираме път към младата аудитория.

Р. П.: Безспорно. Посещенията го доказват във всяка една от тези платформи, на които е базирано радиото. То може да се слуша он лайн. Имаме такива многобройни сигнали и от чужбина, когато българите там ни слушат. Цел на радиото да кажем за следващите, хайде да не казваме 80,  да кажем следващите 10 г. коя да бъде?

И. Т.: Едно от основните предизвикателства към радиото е дигитализацията. В някои европейски страни това се е случило. У нас бавно вървят нещата, а и няма крайна дата това да се случи, но мисля, че лека полека ще се случи особено с освобождавате 3G- сектора. А другото предизвикателство, както казах, е интернет. Но мисля, че ние успешно влизаме в интернет. БНР има специално приложение, апликация за мобилни телефони и таблети, благодарение на която навсякъде в България и навсякъде по света може да се слуша която и да е програма. Радио Пловдив може да се слуша във Варна, Радио Пловдив може да се слуша и в Австралия. 

Цялото интервю с програмния директор на БНР може да чуете в може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04