Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голямата безработица в Гърция доведе Ципрас на власт

Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас получи днес от президента на Гърция Каролос Папуляс мандат за сформиране на правителство. То ще бъде коалиционно, защото два мандата не достигнаха на СИРИЗА да спечели пълно мнозинство в парламента. Днес лидерът на партията "Независими гърци" Панос Каменос обяви, че дава "глас на доверие на правителството".

Според кореспондента на БНР в Гърция Катя Пеева на Ципрас му е необходим стабилен кабинет и парламентарно мнозинство. Тя очаква новият премиер да разчита и на другите леви партии, с изключение на "Златна зора".


Всички партии, не само крайнолявата СИРИЗА, предлагаха  намаляване на данъците и изпращаха послания, които избирателите искат да чуят, разказа Пеева. 


Тя твърди, че гърците не отказват да плащат дълга си, а настояват за облекчаване на схемата, която той се изплаща.   Според нея избирателите искат и намаляване на безработицата като това е било  причината те да гласуват за СИРИЗА . Безработицата сред младите образовани хора е над 50 процента. 


Пеева очаква отстъпки по верме на преговорите да направи, както новото правителство, така и кредиторите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56