Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евронаблюдението над България трябва да отпадне

Европейската комисия разпространи днес поредните доклади за България и за Румъния по Механизма за сътрудничество и 
проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени "след около година". 

Първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс коментира в официалното съобщение на комисията по този повод, че
политическите неясноти и други предизвикателства са направили задачата за реформи у нас трудни. Все пак е положителен знак, че в много области проблемите бяха отчетени и бяха очертани решенията. Сега е време да се действа. Реформите, обхванати от 
доклада, ще помогнат за постигането на доверие сред гражданите и инвеститорите, добавя Тимерманс. 

Сега е време да бъде постигнато политическо съгласие за ускоряване на реформите, заявява зам.-председателят на ЕК. 
Източници от ЕС, свързани с действието на механизма и пожелали да запазят анонимност, коментираха, че приемането от 
Народното събрание на стратегията за съдебна реформа е най-важното постижение на България в последната година, що се 
отнася до областите под наблюдение. Според тях борбата с корупцията у нас трябва да бъде по-убедителна. 


По тяхното мнение механизмът е спомогнал за прилагането на реформите. Те отчитат от 2007 г. насам голям напредък, който 
"понякога се постига по-бързо, друг път се бави и затова има още какво да се направи". 


Няма новина в доклада на ЕК, каза в интервю за РП евродепутатът от БСП Илияна Йотова. Нямаше смисъл да чакаме този доклад, ние си знаем проблемите. Ние година и половина се занимавахме да покажем деструкция и липса на уважение към институциите, добави тя. 


Според Йотова тези доклади за България и Румъния не трябва да излизат във вида, в който ги познаваме. Мониторингът, твърди тя, вреди повече, отколкото помага. Позицията на евродепутата е, че докладите се превръщат в политическо оръжие, в което с дни партиите вдигат "пушилка" и отправят взаимни обвинения. По думите й препоръките в докладите на ЕК през последните години се повтарят.


Наблюдението трябва да отпадне и да бъде заместено с експертна дейност, която не е толкова явна, но може да помогне. В противен случай ще продължим да се обвиняваме кой е виновен и кой не, каза Илияна Йотова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04